Rynek nieruchomości w Polsce dynamicznie się rozwija. Powstają nowe inwestycje, a deweloperzy mają ręce pełne roboty. Popyt na nieruchomości jest duży. Ceny polskich mieszkań rosną szybko. Według danych NBP z 2019 roku, typowa nieruchomość w największych polskich miastach, zdrożała o ponad 13 procent. To wielki skok.
Jak podkreślają eksperci, tendencja ta będzie się utrzymywać, ponieważ wpływ na nią ma stabilna sytuacja gospodarczo-ekonomiczna. Polskie budownictwo ma się więc całkiem nieźle. Powstają nowoczesne projekty budowlane, a pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych wydaje się więcej, niż kiedykolwiek wcześniej. Choć ceny materiałów i usług rosną, to Polacy chętnie kupują i zaciągają kredyty na budowę domów.
Mieszkanie w centrum, a może domek na wsi?
Budownictwo mieszkaniowe rośnie w siłę. Jak podają eksperci, tylko w listopadzie ubiegłego roku, deweloperzy rozpoczęli budowę ponad 14 tysięcy nowych lokali. To o 18 procent więcej niż w roku ubiegłym. Tendencja rosnąca utrzymuje się do dziś, i jeśli nic nie zachwiej budownictwem mieszkaniowym, będzie to rekordowa produkcja.
Popyt na atrakcyjne lokale w centrum miast jest bardzo duży. Firmy deweloperskie stają więc na głowie, aby spełnić oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Choć ceny lokali są wysokie, to chętnych nie brakuje. Jesteśmy odważni i nie boimy się inwestować - mówią zgodnie eksperci. Nieruchomość traktujemy jako dobrą inwestycję na przyszłość.
Odmienna sytuacja panuje na rynku inwestorów indywidualnych. Choć pozwoleń na budowę domów wydaje się coraz więcej, a to za sprawą uproszczonej procedury, to proces samej budowy przebiega wolniej. Wynika to przede wszystkim z ograniczeń finansowych. Inwestor poszukuje tanich i dobrych rozwiązań, zmienia wykonawców, oraz wykonuje prace samodzielnie. To wszystko pochłania czas. Zdecydowana większość ludzi buduje domy latami, inwestując stopniowo odkładane oszczędności. Kredyt na budowę domu zaciągamy też rzadziej niż na kupno mieszkania.
Budownictwo mieszkaniowe – najbliższe prognozy
Polskie budownictwo rozwija się bardzo dynamicznie. Decydujący wpływ ma tu konkretna sytuacja społeczno-gospodarcza. Inwestujemy, kupujemy i zaciągamy kredyty mieszkaniowe. Biznes się kręci. Pytanie tylko, jak długo? Wysokie koszty działek inwestycyjnych, materiałów budowlanych i robocizny, mogą poważnie zaszkodzić inwestorom. Może się bowiem okazać, że na zakup mieszkania, lub budowę domu zwyczajnie nie będzie nas stać. Trzeba również pamiętać, że od 2021 roku wchodzą w życie nowe zasady w budownictwie mieszkaniowym. Dotyczą one przede wszystkim energooszczędności. Nowe domy ma cechować prawie minimalne zużycie energii. To wszystko w istotny sposób przełoży się na wyższe koszty inwestycji.
Budownictwo mieszkaniowe czeka wiele wyzwań. Wysoki wzrost cen na rynku nieruchomości wydaje się nieunikniony. Decyzję o zakupie mieszkania lub budowie domu, warto rozważyć już dziś. Może się bowiem okazać, że za kilka lat nie będzie nas na to stać.
Na stronie http://poliplex.com.pl/ dostępne są różnego rodzaju tworzywa konstrukcyjne. Poznaj szczegóły oferty.