Dieta ketogeniczna - z czym to się je?

W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o diecie ketogenicznej i jej zaletach dla ludzkiego organizmu. Dopiero większość społeczeństwa oswoiła się z wiedzą na temat diety wegetariańskiej, wegańskiej i bezglutenowej, a już pojawił się kolejny rodzaj diety, która zdobywa coraz większą popularność. Czym tak naprawdę jest dieta ketogeniczna, jakie są jej zalety i czy warto się nią zainteresować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

  1. Dieta ketogeniczna - a co to takiego?
  2. Zalety diety ketogenicznej
  3. Co jeść na diecie ketogenicznej?

Czym jest dieta ketogiczna i kto powinien z niej skorzystać? Jakie produkty należy wyeliminować z diety ketogenicznej, a jakich produktów należy spożywać więcej? Zapraszamy do lektury!

Dieta ketogeniczna - a co to takiego?

W największym skrócie - dieta ketogeniczna to sposób odżywiania, zakładający spożycie dużej ilości tłuszczów przy jednoczesnym ograniczeniu spożywania węglowodanów. Jak można przeczytać chociażby na stronie altruismonline.com dieta ketogeniczna obejmuje spożywanie odpowiedniej ilości tłuszczów, węglowodanów i białek. Standardowa dieta to odpowiednio 50 proc. węglowodanów, 15 proc. białek i 35 proc. tłuszczów. W przypadku diety ketogenicznej, aż 80-90 proc. stanowią tłuszcze, a zaledwie 10-20 proc. węglowodany i białko. W przypadku osób na tego typu diecie, organizm nie mogąc czerpać energii z węglowodanów, zaczyna czerpać ją z tłuszczów.

Zalety diety ketogenicznej

Kiedy organizm czerpie energię głównie z tłuszczów dochodzi do tzw. ketozy - rozpadu tłuszczów. Przy odpowiednio niskiej ilości spożywanych węglowodanów, zahamowane zostaje uczucie głodu. Bardzo mocno zmniejsza się poziom insuliny we krwi, z kolei wzrasta spalanie tłuszczu. Do największych zalet tego typu diety zalicza się: długotrwała utrata wagi, zwiększenie skupienia umysłowego, cofnięcie cukrzycy typu 2, wzrost wytrzymałości fizycznej.

Co jeść na diecie ketogenicznej?

Co jeść na diecie ketogenicznej? Według informacji ze strony altruismonline.com pożądane są takie produkty jak: nieprzetworzone mięso, ryby i owoce morza, jajka, olej kokosowy, warzywa, nabiał oraz orzechy. Ryby stanowią doskonałe źródło zdrowych tłuszczów i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jajka dozwolone są w każdej możliwej postaci.  Duże ilości warzyw nie tylko dostarczają witamin, ale pomagają zastępować makarony, ryż oraz ziemniaki. Mięso może być spożywane, ale nie w dużych ilościach, gdyż jest to dieta wysokotłuszczowa, a nie wysokobiałkowa. W przypadku nabiału należy unikać produktów z dużą ilością weglowodanów, np. serków topionych czy jogurtów.