Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bielsko-Biała

Poligrafia to dziedzina stale udoskonalająca się. Aby tworzone formy druku zwieńczone były najwyższą jakością oraz starannością wykonania, do ich stworzenia przedsiębiorcy zakupują coraz to lepsze oraz nowsze maszyny poligraficzne. Jedną z najpotrzebniejszych maszyn drukujących, które powinny znaleźć się w każdej profesjonalnej drukarni jest naświetlarka. Czym więc jest to kolejne zmyślne urządzenie, jak ono działa i jakie rodzaje naświetlarek oferuje nam współczesny rynek? Sprawdźmy to!

Maszyna niezbędna w każdej drukarni - naświetlarka

Czym są naświetlarki?

Naświetlarki, inaczej nazywane fotonaświetlarkami to urządzenia, które służą do nanoszenia obrazu drukowanego bezpośrednio na wybraną od potrzeb formę. Cały proces odbywa się przy wykorzystaniu metody optycznej, która zrewolucjonizowała świat poligrafii. Obraz, który chcemy wydrukować przy wykorzystaniu foto naświetlarki, możemy również nanieść na formę kopiową, która w przyszłości posłuży nam do wykonania ostatecznej formy drukowej.

Naświetlarki w druku offsetowym

Jeśli mówimy o naświetlarkach musimy również wspomnieć o druku offsetowym, ponieważ te dwie rzeczy to nieodłączna część przemysłu poligraficznego. Druk offsetowy wykorzystywany jest do produkcji nakładów drukowych liczonych w setkach, a nawet i tysiącach egzemplarzy na przykład gazety, druki reklamowe czy książki. Dlaczego więc druk cyfrowy, tworzony za pomocą naświetlarek, jest ściśle połączony z drukiem offsetowym? Ponieważ druk cyfrowy wykorzystywany jest do tworzenia niewielkich nakładów form drukowych. Jest to opłacalne zarówno dla klientów jak i właścicieli drukarni. Dlatego coraz więcej drukarni decyduje się na zakup zarówno podstawowych maszyn drukujących jak i naświetlarek, aby dotrzeć do jak największej liczby klientów oraz spełnić ich wymagania.

maszyny znajdujące zastosowanie w każdej drukarni na rynku

Na szczególne wyróżnienie wśród naświetlarek zasługują naświetlarka bębnowa oraz naświetlarka liniowa inaczej zwana naświetlarką kapstanową. Wyżej wymienione rodzaje foto naświetlarek wykorzystywane są w technologiach CtF oraz CtP, czyli dwóch podstawowych metod tworzenia form drukowych. W procesie tworzenia druku przy użyciu naświetlarki bębnowe wykorzystuje się tak zwane blachy wykonane z aluminium lub klisze. Podłoża te kładzione są warstwą światłoczuła do wnętrza bębna maszyny, a specjalny laser, który podczas pracy porusza się po całej jego szerokości, oświetla kolejne fragmenty bębna rozpoczynając proces tworzenia nadruku.

Z kolei naświetlarki liniowe wyposażone są w nieruchomy laser, a klisza jest przesuwana ze stałą, ustaloną prędkością co umożliwia tworzenie obrazu utajonego. Przez to, że podłoże poddane jest stałemu ruchowi naświetlarki liniowe uważane są za mniej precyzyjne od naświetlarek bębnowych. Po mimo to prędkość tworzenia naświetlarki liniowej jest o wiele większa od prędkości z jaką przebiega tworzenie form drukowych za pomocą naświetlarki bębnowej i to właśnie dzięki tej zalecie naświetlarki liniowe są wciąż doceniane przez przedsiębiorców, którzy na co dzień zajmują się przemysłem poligraficznym.

Naświetlarka - kupno czy wynajem?

Możliwości sfinansowania maszyn poligraficznych jest co najmniej kilka. Oczywiście, można je zakupić za gotówkę, jednak nie każda drukarnia dysponuje odpowiednimi środkami, by to zrobić. Drugą opcją jest wynajem - to zdecydowanie korzystniejsze rozwiązanie dla mniejszych drukarnii lub takich, które dopiero chcą sprawdzić działanie tej maszyny. Trzecią opcją jest leasing - atrakcyjna forma finansowania zakupu sprzętu poligraficznego. Na rynku istnieje kilkanaście firm, które oferują taką usługę.

1000 Znaków do wykorzystania