Nakręć się na folklor! 62. Tydzień Kultury Beskidzkiej już od końca lipca

To będzie dziewięć dni, które wypełnią Beskidy kolorami strojów, dźwiękiem skrzypiec i bębnów oraz zapachem lokalnych potraw. Od 26 lipca do 3 sierpnia 2025 r. Wisła, Żywiec, Szczyrk i okoliczne miasta zamienią się w prawdziwą stolicę folkloru – nie tylko polskiego, ale i światowego.
Folklor z czterech stron świata zawita do serca Beskidów
Kiedy w Beskidach rozbrzmiewa Tydzień Kultury Beskidzkiej, trudno przejść obojętnie. Tegoroczna, 62. edycja zapowiada się rekordowo – niemal 100 zespołów z Polski i zagranicy oraz około 4000 artystów przywiezie ze sobą taniec, śpiew, muzykę i rękodzieło z najdalszych zakątków świata. Wyobrażasz sobie uliczne korowody z tancerzami z Meksyku, Japonii czy Majorki? Albo potańcówkę z kapelami z Podkarpacia, Kujaw czy Śląska? To wszystko wydarzy się tu, na naszych oczach.
Goście festiwalu będą mieli okazję zobaczyć nie tylko barwne występy sceniczne, ale też wziąć udział w warsztatach, jarmarkach rękodzieła, wystawach i degustacjach kuchni regionalnej. Aromat kwaśnicy czy oscypków w połączeniu z dźwiękiem góralskich skrzypiec? To znak rozpoznawczy TKB.
Wisła, Żywiec, Szczyrk – gdzie warto być podczas TKB 2025?
Od 26 lipca do 3 sierpnia 2025 roku muzyka, taniec i śpiew wypełnią po brzegi amfiteatry, place i ulice dziewięciu beskidzkich miejscowości. W tym czasie region odwiedzi blisko 100 zespołów – z Polski i kilkunastu krajów świata, w tym Japonii, Meksyku, Majorki, Portugalii czy Chorwacji. To aż 4000 artystów, którzy sprawią, że Beskidy staną się najbardziej roztańczonym miejscem w Polsce.
Wisła – serce TKB z międzynarodowym rozmachem
To tutaj wszystko się zaczęło 61 lat temu. Dziś Wisła ponownie będzie biła festiwalowym rytmem. Już 26 lipca korowód zespołów o godzinie 15:00 przejdzie ulicami miasta, a godzinę później w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny wybrzmi koncert inauguracyjny.
W kolejnych dniach w Wiśle nie zabraknie wydarzeń, które przyciągają setki widzów:
🎶 Koncerty zespołów polskich i zagranicznych – 26–29 lipca i 3 sierpnia, g. 17:00
🌎 Muzyka Świata – 27 lipca, g. 17:00
🤝 Dzień Zaolzia – 28 lipca, g. 17:00
🎻 Koncerty kapel – codziennie na placu Bogumiła Hoffa o 11:00
🛍️ Jarmark TKB – 26 lipca – 3 sierpnia
Punktem kulminacyjnym będą 34. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne (30 lipca – 2 sierpnia), gdzie oklaskiwać będziemy konkursowe występy zespołów z całego świata. Finał – 2 sierpnia o 18:00 – jak co roku zapowiada się spektakularnie.
Całe Beskidy roztańczone – co jeszcze warto zobaczyć?
🎤 Szczyrk – codziennie koncerty w amfiteatrze „Skalite”, korowód zespołów 27 lipca o 15:00, a rankiem na placu św. Jakuba koncerty kapel (11:00).
🎵 Maków Podhalański – estradę „Makowianka” wypełnią muzyczne emocje w soboty i niedziele o 17:00, w pozostałe dni o 18:00.
🌿 Ujsoły – 2–3 sierpnia 47. Wawrzyńcowe Hudy z widowiskowym paleniem hud – koncerty o 16:00 i 17:00.
🏞️ Istebna – 30. Festyn Istebniański 26–27 lipca z korowodem 27 lipca o 16:00.
🇨🇿 Jabłonków (Zaolzie) – 78. Gorolski Święto 1–3 sierpnia z barwnym korowodem 3 sierpnia o 12:00.
🎶 Oświęcim – koncerty przy OCK 31 lipca – 3 sierpnia, a 2 sierpnia o 18:00 wyjątkowe „Folkowe Klimaty”.
Jak idea z Wisły podbiła całe Beskidy?
Na początku była inspiracja przedwojennym Świętem Gór, które w 1937 roku odbyło się w Wiśle. W latach 60. działacze kulturalni podchwycili pomysł i dali mu nową formułę. Już w 1965 roku TKB wzbogacono o Dzień Ziemi Bielskiej i Żywieckiej, a na scenie pojawił się pierwszy zagraniczny gość – zespół z Włoch. W 1966 dołączyła druga estrada w Szczyrku, choć warunki były dalekie od ideału – koncerty odbywały się na zbitej z desek scenie na wybiegu skoczni Skalite.
Z roku na rok festiwal rósł. W latach 70. dołączyły kolejne estrady – Żywiec, Maków Podhalański, a później Oświęcim. To wtedy TKB stał się wielką, beskidzką celebracją kultury – z jarmarkami, warsztatami, ulicznymi korowodami i targami rękodzieła. W 1980 roku do festiwalu dołączyły Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach – widowiskowe palenie wysokich stosów na stokach gór, z muzyką i śpiewem w tle.
Lata 90. i 2000 to czas konsolidacji i rozwoju. TKB został wpisany do kalendarza CIOFF – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych. W Bielsku-Białej zaczęto organizować koncerty galowe, a Wisła, Szczyrk i Żywiec zyskały nowoczesne amfiteatry. Festiwal zaczął przyciągać setki artystów z Japonii, Meksyku, Majorki czy Serbii, a każda kolejna edycja biła rekordy frekwencji.
Nie zabrakło też trudnych momentów. W 1997 roku imprezę przyćmiła powódź stulecia – na estradach trwała zbiórka pieniędzy dla poszkodowanych. W 2020 roku pandemia COVID-19 zmusiła organizatorów do zmiany formuły – część koncertów odbyła się online, a widzowie mogli powspominać archiwalne nagrania.
Autor: Monika Raczyńska