Rusza program przeciw hejtowi w szkołach powiatu bielskiego
W powiecie bielskim ruszyła druga edycja programu „Dbam o siebie – Za Jaki.pl”, która skupia się na przeciwdziałaniu przemocy rówieśniczej w Internecie. W inicjatywie uczestniczą wszystkie szkoły podstawowe z 9 gmin oraz szkoły średnie z terenu powiatu. Działania są skierowane do uczniów od czwartej klasy podstawówki.
  1. Program „Dbam o siebie – Za Jaki.pl” w powiecie bielskim.
  2. Szkolenia dla nauczycieli, pedagogów i psychologów.
  3. Nowości: książeczka-poradnik dla rodziców.
  4. Konkurs na plakat dla uczniów.

Projekt, który potrwa do jesieni, ma na celu wsparcie najmłodszych mieszkańców w radzeniu sobie z przemocą rówieśniczą. W ramach programu odbyły się szkolenia dla nauczycieli, pedagogów i psychologów. W trakcie warsztatów uczestnicy zdobyli wiedzę i praktyczne narzędzia do rozpoznawania i reagowania na bullying. Wiedza ta zostanie przekazana uczniom podczas specjalnych zajęć.

„Mówimy o przemocy rówieśniczej, do której dochodzi głównie w Internecie. Duża część młodzieży ma problem z mówieniem o tym dorosłym. Uważają, że nauczyciele, czy rodzice nie traktują takich spraw poważnie, inaczej niż jest to w przypadku przemocy fizycznej, którą zwykle widać” – mówi Lucyna Majewska, naczelniczka wydziału zdrowia w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej.

W ramach drugiej części działań wprowadzone zostały nowe elementy, takie jak książeczka-poradnik dla rodziców „Zauważ przemoc rówieśniczą! Zareaguj. Wspieraj”. Dodatkowo do szkół trafią plakaty i ulotki dla uczniów, które mają na celu zwiększenie świadomości na temat przemocy rówieśniczej. Zwieńczeniem projektu będzie konkurs na plakat, w którym udział wezmą dzieci i młodzież.

Projekt „Dbam o siebie – Za Jaki.pl” został stworzony w Bielsku-Białej przez fundacje i stowarzyszenia, które dbają o dobro psychiczne dzieci. Realizowany jest we współpracy z samorządem miejskim oraz powiatem bielskim, który zdecydował się na wdrożenie sprawdzonych działań również w szkołach na swoim terenie.

Całkowity koszt realizacji projektu wynosi około 32 tys. zł, z czego większość środków pochodzi od sponsorów pozyskanych przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej.


Powiat Bielski