W Czechowicach-Dziedzicach odbył się po raz piąty Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przyciągając ponad 300 uczestników. Wydarzenie to, znane jako „Tropem Wilczym”, już po raz dwunasty łączyło sportową rywalizację z refleksją nad bohaterstwem polskiego podziemia walczącego o wolność.
- 1 marca, ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, honoruje żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego.
- „Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” zainicjowany w 2013 roku, obecnie rozpowszechniony na terenie całego kraju.
- Na terenie Czechowic-Dziedzic odbyła się piąta edycja biegu, która jest częścią ogólnopolskiej inicjatywy.
- Burmistrz Czechowic-Dziedzic, Marian Błachut, oraz Dorota Nikiel, członek Zarządu Powiatu Bielskiego, przywitali uczestników.
- Bieg odbył się na dystansie 1963 metrów, nawiązując do roku śmierci Józefa Franczaka ps. Lalek, ostatniego Żołnierza Wyklętego.
- Wśród zaproszonych gości był radny powiatu bielskiego, Artur Rzepecki.
- Dorota Nikiel podkreśliła, że bieg przekazuje wartości patriotyczne i promuje aktywny tryb życia, ciesząc się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży i rodzin.
- Organizatorami wydarzenia byli m.in. Krzysztof Szczypka, nauczyciel WF, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej O/Bielsko-Biała, oraz lokalne szkoły i związki.
- Nazwa biegu „Tropem Wilczym” inspirowana jest wierszem Zbigniewa Herberta, oddającym hołd bohaterskiej walce Żołnierzy Wyklętych.
W Czechowicach-Dziedzicach, na tle przedwiosennej aury, odbyła się wyjątkowa odsłona wydarzenia upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych. To już piąta edycja lokalnego „Biegu Tropem Wilczym”, która stanowi część szerszej inicjatywy narodowej, mającej na celu przypomnienie o niezłomnych bohaterach polskiego podziemia. Dystans 1963 metrów, pokonany przez ponad 300 uczestników, był nie tylko próbą sportową, ale przede wszystkim symbolicznym gestem pamięci o tych, którzy walkę o wolną Polskę zakończyli w roku śmierci Józefa Franczaka ps. Lalek.
Burmistrz Marian Błachut i Dorota Nikiel, uświetniając wydarzenie swoją obecnością, nie tylko zainaugurowali bieg, ale także podkreślili jego znaczenie dla lokalnej społeczności. „Co roku wydarzenie to nie tylko rozpowszechnia aktywny tryb życia, ale przede wszystkim przekazuje wartość patriotyczne. Z radością obserwuję jak wielu młodych ludzi brało udział w biegu, nawet rodziny z dziećmi docierały do mety, a w nagrodę wszyscy otrzymywali symboliczne medale i mogli poczęstować się niezmiennie tradycyjną wojskową grochówką,” podsumowała wydarzenie Dorota Nikiel.
Organizacja biegu to zasługa wielu osób i instytucji, w tym nauczyciela wychowania fizycznego, Krzysztofa Szczypki, oraz licznych organizacji i szkół z Czechowic-Dziedzic i okolic. Wartości, które ten bieg promuje, znajdują odzwierciedlenie w słowach wiersza Zbigniewa Herberta, skąd wywodzi się nazwa wydarzenia: „Ponieważ żyli prawem wilka historia o nich głucho milczy. Pozostał po nich w białym śniegu żółtawy mocz i … ślad ich wilczy”. To przypomnienie, że pamięć o bohaterach podziemia jest żywa i przekazywana kolejnym pokoleniom.
Wydarzenie to, łączące sportową rywalizację z refleksją historyczną, stanowi ważny element lokalnej tradycji, przyczyniając się do budowania wspólnoty pamięci i tożsamości. Poprzez takie inicjatywy, mieszkańcy Czechowic-Dziedzic i całego kraju mają możliwość oddania hołdu tym, którzy niezłomnie walczyli o wolność Polski, przypominając sobie o wartościach, które są fundamentem naszej tożsamości narodowej.
Na podst. Powiat Bielski