Bardzo często policjanci zatrzymują do kontroli drogowej osoby, które kierują pojazdami mechanicznymi pomimo ciążącego na nich wyroku sądu o zakazie prowadzenia samochodów. Warto pamiętać, że złamanie zakazu prowadzenia pojazdów z art. 244 k.k. zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Każdego dnia bielscy policjanci zatrzymują kierujących pojazdami, którzy prowadzą swoje samochody pomimo posiadanego sądowego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Wczoraj stróże prawa zatrzymali dwóch nieodpowiedzialnych kierowców tj. na ulicy Kwietniowej w Bielsku-Białej oraz w Bronowie. Młodzi kierowcy pomimo orzeczonych zakazów sądowych wsiedli za kierownicę.
Warto pamiętać, że:
Zgodnie z art. 244 k.k. kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.
Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?
Od 1 czerwca 2017 roku, weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, właśnie w zakresie złamania prawomocnego zakazu sądowego. W myśl tych przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów.
Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Ponadto, jeśli kierowca nie stosuje się do orzeczonych środków karnych i w przypadku ponownego łamania przepisu zakazu prowadzenia pojazdów prokurator wobec takiej osoby może zastosować środki zapobiegawcze jak również zawnioskować do sądu o zastosowania tymczasowego aresztowania.