Rozprawa - najważniejsza część postępowania karnego

2 min czytania
Rozprawa - najważniejsza część postępowania karnego

Rozprawa - najważniejsza część postępowania karnego

Podczas takiego procesu stronami są oskarżyciel oraz oskarżony. Osoba oskarżona ma prawo skorzystać z ustanowienia obrońcy. Jeżeli z tego skorzysta będzie on reprezentował oskarżonego w sądzie oraz podejmował w jego imieniu czynności w sprawie. W takich sytuacjach niezbędna jest pomoc, której może udzielić prawo karne adwokat Warszawa.

Sama rozprawa rozpoczyna się od wywołania, po czym przewodniczący sprawdza czy wszyscy wezwani stawili się oraz czy nie występują przeszkody co do rozpoznania sprawy. Pierwszy elementem jest zawsze odczytanie aktu oskarżenia praz przedstawienie zarzutów i pouczenie o prawie do składania wyjaśnień lub odmowy do ich składania. Jeżeli oskarżony zdecyduje się na składanie wyjaśnień, sąd przystąpi do postępowania dowodowego. W jego skład mogą wchodzić zeznania świadków, opinie biegłych lub inne dokumenty istotne dla sprawy, które zostały dostarczone przez obrońcę. Po tym etapie pora na mowy końcowe, które należą do oskarżyciela oraz oskarżony z obroną. Końcowy etap to wydanie wyroku, po którym sąd kończy postępowanie. Możliwe jest uniewinnienie, umorzenie postępowania, warunkowe umorzenie lub skazanie oskarżonego.

Jakie kary może orzec sąd?

Jeżeli chodzi o orzekanie kar, sąd musi postępować zgodnie z Kodeksem Karnym, który przewiduje konkretne kary dla danych czynów. Możliwe jest otrzymanie kary:

  • grzywny - jest to forma pieniężna określana w stawkach dziennych
  • ograniczenia wolności - określona jest w miesiącach lub latach. Może trwać od miesiąca do 2 lat. Polega na wykonywaniu nieodpłatnej pracy na cele społeczne albo potrącaniu wynagrodzenia za pracę w przypadku osoby już pracującej
  • pozbawienia wolności - kara wymierzana w miesiącach lub latach

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

bielskonews_kf