Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bielsko-Biała

Sporty walki – dla obrony i relaksu

Sporty walki to rozległa kategoria dyscyplin, które zakładają walkę wręcz na zasadach sportowych. Ostatnie lata to ogromny wzrost zainteresowania Polaków tą dziedziną. Można łączyć ten fakt z rosnącą popularnością MMA, jednak zauważalne jest także zwiększenie popytu na boks, kick-boxing czy wreszcie coraz bardziej popularne Muay Thai. Wbrew obiegowej opinii sporty walki może trenować niemal każdy, niezależnie od wieku, płci czy aktualnej kondycji fizycznej.

Czym w ogóle są sporty walki?

Powyżej została już podana skrótowa definicja tego, czym są sporty walki. Przypomnijmy więc, że są te odmiany rywalizacji sportowych, w ramach których głównym elementem jest walka wręcz. W tym miejscu należy jednak uczynić kilka istotnych rozróżnień. Przede wszystkim, nie każdy spośród istniejących systemów walki wręcz ma charakter sportowy. Doskonałym przykładem są tutaj chociażby Krav Maga czy Kombat. Dziedziny te nie zaliczają się do kategorii sportów ze względu na następujące charakterystyki:

  • Celem nauki jest wyłącznie nabycie określonych umiejętności stricte praktycznych, nie zaś rywalizacja sportowa
  • Krav Maga oraz Kombat nie zakładają żadnych zasad: dozwolone są wszelkie techniki, o ile tylko są efektywne
  • Wiele spośród standardowych(uderzenia w krtań, w jądra, w gałki oczne) jest zbyt niebezpiecznych, aby można je uznawać za formę sportu

Nie powinno to dziwić, ponieważ systemy samoobrony na ogól mają korzenie militarne, a nie sportowe. Kolejne ważne rozróżnienie to podział sportów walki na:

  • Style uderzane(boks, kick-boxing, Muay-Thai, Karate itd)
  • Style rzucane(judo, zapasy)
  • Style parterowe(przede wszystkim BJJ)

Oczywiście jest to podział dosyć płynny, jednak na początku przygody z treningiem sportów walki warto zdawać sobie z jego istnienia. Trenując dowolny styl uderzany będziemy potrzebować odmiennych akcesoriów, niż np. w przypadku zapasów czy BJJ.

Jakich sprzętów wymagają sporty walki?

Tutaj wszystko zależy od tego, jak przedstawia się charakterystyka wybranego przez nas systemu. Przykładowo w przypadku boksu absolutnym fundamentem są rzecz jasna rękawice. Warto przy tym zaopatrzyć się także w akcesoria do treningu samodzielnego, a więc worka treningowego, gruszki bokserskiej, piłki "refleksówki" i rzecz jasna specjalnego obuwia. W początkowych fazach treningu nie będziemy potrzebować np. ochraniaczy na zęby czy głowę, jednak na dalszych etapach ich nabycie będzie już konieczne. 

Sprzęt pod inne style uderzane wygląda podobnie, naturalnie z uwzględnieniem różnic. Tak więc np. kick-boxing również wymaga rękawic, ale już karate- na ogół nie. Zawsze za to przyda się nam worek a także przyrządy do treningu refleksu oraz siły eksplozywnej(np. specjalne gumy treningowe).

Od czego warto zacząć uprawiając sporty walki amatorsko?

Na początkowych etapach treningi dowolnego stylu będą sfokusowane przede wszystkim na dwóch dziedzinach: podstawach techniki oraz ogólnej pracy nad kondycją, szybkością i zwinnością. Tutaj jednak po raz kolejny należy powtórzyć, że zarówno sam przebieg, jak też intensywność treningu będzie w ogromnej mierze zależeć po prostu od charakterystyki wybranego przez nas stylu. W przypadku stylów bardziej akrobatycznych(capoeira, taekwondo) należy oczekiwać większego nacisku na trening zwinności a także rozciąganie. Z kolei style bardziej statyczne, jak boks czy nawet kick-boxing nie wymagają aż tak dużego nakładu pracy nad tymi elementami. 

Niezależnie od stylu, na samym początku raczej nie ma sensu nadmiernie inwestować w sprzęt. Znacznie lepiej będzie po prostu zakupić bazowe akcesoria, uważnie słuchać trenera w trakcie a także w ograniczonym stopniu trenować samodzielnie. W odniesieniu do ostatniego aspektu: na początkowych etapach najlepiej jest ograniczyć trening samodzielny wyłącznie do powtarzania tego, co już przerabialiśmy w trakcie zajęć. W przeciwnym wypadku łatwo bowiem o błędy a w konsekwencji utrwalanie tych błędów, co potem może okazać się przeszkodą i utrudnić efektywną naukę. 

Jakiego sprzętu pół profesjonaliści oraz profesjonaliści?

Jedną z kardynalnych zasad treningu każdego ze sportów walki jest progresja. Dotyczy ona jednak nie tylko przyrostu umiejętności, coraz większej siły i coraz lepszej kondycji. Z czasem będziemy musieli także wzbogacać oraz zmieniać nasz sprzęt treningowy. Przykładowo: początkujący bokser czy kick-boxer powinien zadowolić się workiem ważącym 20-25 kilogramów. Po pewnym czasie niemal na pewno worek o takiej wadze będzie już zbyt lekki. Dla osoby bardziej zaawansowanej świetną propozycją będzie Worek Treninowy 1500 od firmy Outshock, który znajdziemy w ofercie sklepu z akcesoriami do sportów walki decathlon.pl.

Niezależnie od tego, czy trenujemy boks, karate czy inny styl uderzany, w pewnym momencie czekają nas sparingi. Tutaj będą nam już potrzebne nie tylko rękawice i obuwie, ale także dobre ochraniacze. Profesjonalny kask z osłoną twarzy 100 od Outshock to w pełni bezpieczna opcja dostępna w atrakcyjnej cenie. Kask nie tylko zapewnia skuteczną ochronę, ale też jest lekki i nie ogranicza widoczności, co stanowi ogromną zaletę. 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, poznaj ofertę produktów do sportów walki poznaj ofertę produktów do sportów walki już teraz!

Podsumowanie 

Mówi się, że najważniejsza rzecz, jaka jest potrzebna do tego, aby regularnie trenować dowolny sport walki to silna wola. Jest w tym rzecz jasna mnóstwo prawdy. Nie oznacza to jednak, że można po macoszemu traktować aspekty czysto techniczne. Dobry sprzęt to nie tylko bardziej efektywne treningi, ale także po prostu znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa oraz mniejsze ryzyko kontuzji.