Każdemu zależy na tym, by salon był miejscem, którym można pochwalić się przed gośćmi. Warto pamiętać, że ważniejszy jest dobry pomysł, niż wydanie majątku na designerskie meble. Dobór odpowiedniego oświetlenia i kilku przemyślanych dodatków może sprawić, że stosunkowo niewielkim kosztem urządzimy przytulny i elegancki salon. Podpowiadamy, jak dobrać lampy wiszące do salonu, by osiągnąć zamierzony efekt.

Lampy wiszące do salonu o dużym metrażu

Jeżeli mieszkamy w domu lub dużym mieszkaniu i mamy duży salon, lampy do niego pełnią ważną funkcję podkreślającą charakter wnętrza. Wiele osób decyduje się na podkreślenie dużej przestrzeni, umieszczając meble w pewnej odległości od siebie. Zadbanie o właściwe oświetlenie jest ważne w każdym salonie, ale szczególnie w bardzo dużych i bardzo małych. Lampy wiszące do salonu o dużych rozmiarach powinny być tak umieszczone, by zapewniać oświetlenie całego pokoju. Nie musi być ono idealnie równomierne, ale ważne, by nie zostawić całkiem zacienionych miejsc. Można więc zdecydować się na sufitową lampę do salonu w centrum pokoju lub nad stolikiem kawowym, a resztę pomieszczenia doświetlić kinkietami lub odpowiednio skierowanymi reflektorkami (spotami). Dobrze sprawdzą się też lampy typowo dekoracyjne, dostarczające stosunkowo niewiele światła, ale zapewniające imponujący efekt wizualny. W wysokich pomieszczeniach dobrze sprawdzą się duże, wielopunktowe lampy, np. żyrandole, z kolei w niskich lepiej zdecydować się na plafony.

Lampy wiszące do salonu wielofunkcyjnego

Bardzo wiele osób żyje w mieszkaniach o małym lub średnim metrażu, wymuszającym pewną elastyczność. Lampy wiszące do salonów w takich mieszkaniach muszą więc nie tylko dobrze wyglądać, ale zapewniać światło do pracy lub innych czynności wykonywanych w pokoju. Warto więc zainstalować główne oświetlenie sufitowe, kierując się podobną zasadą, co przy innych pomieszczeniach – w wysokich pomieszczeniach lampa może być duża, stosunkowo nisko wisząca, a w niskich – płasko przylegająca do sufitu. Lampy do salonu wielofunkcyjnego powinny mieć też możliwość skierowania światła w miejsce, w którym jest akurat potrzebne – na przykład na biurko czy kącik czytelniczy. Odpowiednio zaaranżowanym światłem można nawet podzielić pomieszczenie na kilka stref, co ułatwia koncentrację na wykonywanych czynnościach. Wtedy zamiast centralnego źródła światła można zdecydować się na lampy podłogowe lub kinkiety. Takie rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdzi się w niewielkich salonach.

Czy warto kupować lampy do salonu w ramach całej kolekcji?

Wielu producentów oświetlenia oferuje kolekcje lamp do salonu. Można wtedy w jednym miejscu kupić np. lampę wiszącą do salonu i oświetlenie dodatkowe. Niektóre z takich zestawów można znaleźć np. na stronie https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/10-lampy-wiszace-do-salonu-jadalni. Warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie, ponieważ dobór pasujących do siebie opraw często przysparza wiele trudności, szczególnie osobom mającym niewiele doświadczenia w aranżacji wnętrz.

Osoby, które chcą urządzić wielofunkcyjny salon, mogą potrzebować bardziej niestandardowych rozwiązań – lampy wiszące do salonu zwykle występują w kolekcjach z kinkietami, ale już podłogowe czy biurkowe oświetlenie rzadko znajduje się w takich zestawach. Dlatego warto podzielić pokój na strefy. W części do pracy lepiej zdecydować się na ułatwiający koncentrację minimalizm, natomiast część relaksacyjna może mieć odmienny charakter. W zależności od upodobań domowników może być spójna z częścią roboczą lub przeciwnie – w wyraźny sposób się od niej odcinać. W takim wypadku można urządzić nowoczesny kącik komputerowy, a resztę salonu urządzić w bardziej tradycyjny sposób.

Wybieramy lampy wiszące do salonu: nowoczesne czy klasyczne?