Bardzo rzadko się zdarza, że ktokolwiek z wielką przyjemnością podchodzi do holowania samochodu. W większości przypadków, będzie to miało miejsce gdy dojdzie do awarii samochodu, bądź też jakiejkolwiek kolizji. Są to na pewno okoliczności, które dostarczają nam mnóstwo stresu, a w związku z tym powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Nie chcemy przecież, aby uszkodzony został też samochód osoby, która była na tyle życzliwa, że zgodziła się na udzielenie nam pomocy.

Istotne kwestie dotyczące holowania

W momencie, gdy wymagane jest holowanie Gliwice to miejsce, gdzie nie powinno być problemu z uzyskaniem pomocy pod tym aspektem. Często też spotkamy osobę na tyle życzliwą, że będzie nas w stanie odholować do najbliższego miejsca, gdzie uzyskamy dalszą pomoc. Konieczne jest jednak to, aby zanim wyruszymy w drogę poznać kilka zasad, jak holować auto. Z pewnością musimy unikać pośpiechu, gdyż jest on zupełnie zbędny, a może nawet zaszkodzić. Uszkodzone auto musi zostać przygotowane do jazdy – należy je oznakować oraz przymocować do niego linkę holowniczą. Także kierowy powinni się dobrze przygotować. Jeżeli chociaż jeden z nich miał już do czynienia z holowaniem, powinien udzielić drugiemu kilka ważnych wskazówek. To holujący odpowiada za przyspieszanie, a holowany za hamowanie. Warto też, ustalić miedzy sobą sygnały ostrzegawcze. Chociażby krótkie dwa klaksony mogą być prośbą o zatrzymanie się, kiedy będzie to możliwe, natomiast jeden dłuższy klakson – koniecznością natychmiastowego stopu.

Kiedy to już zostanie załatwione, może przejść dalej. Holujący musi mieć włączone światła mijana, jednak aktualnie dotyczy to już wszystkich pojazdów. Co więcej, holowany musi włączyć stacyjkę. Nie zastosowanie się do tego, może poskutkować zablokowaniem się kierownicy, a to uniemożliwi skręcanie kół. Nie próbujmy na siłę oszczędzać energii akumulatora, ponieważ jest to czynność, która ma na celu zapobiec przykrym i katastrofalnym konsekwencjom.

Holowanie pojazdu wymaga posiadania holowniczej linki. Przepisy nakazują, aby odległość między pojazdami nie była większa niż 3 metry przy połączeniu sztywnym. Przy giętkim to około 4-6 metrów. Połączenie trzeba też oznakować. Linka musi mieć zaczepy, które pozwolą zamocować ją do uchwytów holowniczych.

Zanim kupimy daną linkę, upewnimy się, że będzie ona odpowiednia dla naszego auta. Ważne jest też jej wytrzymałość. Najlepiej, kiedy będzie ona odpowiednio elastyczna, co załagodzi pewne szarpnięcia, natomiast nie może być też zbyt „gumowa”, co z kolei może komplikować jazdę.

Kiedy postawić na lawetę?

Brak sprawnego układu kierowniczego i hamulców, eliminuje pojazd z holowania. Dodatkowo, autolaweta w Gliwicach konieczna będzie także w innych okolicznościach. Większość samochodów z automatyczną przekładnią lub napędem na cztery koła, nie mogą być holowane. Natomiast jeśli wbrew temu zdecydujemy się na to, koniecznie będzie zachowanie szczególnej ostrożności.

Nie zapominajmy o trójkącie

Bardzo często podczas autoholowania w Gliwicach ale i nie tylko popełnia się jeden bardzo poważny błąd, a mianowicie chodzi o uruchamianie świateł awaryjnych. Te powinny być włączone tylko, kiedy pojazd jest nieruchomy i utrudnia ruch. Co więcej, wówczas nie ma możliwości sygnalizowania zmiany pasa ruchu oraz kierunku jazdy.

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, holowane auto musi być oznaczone odblaskowym trójkątem ostrzegawczym, umieszczonym po lewej stronie z tyłu pojazdu. Unikajmy świateł awaryjnych, gdyż policja może nas za nie ukarać. Ponadto, wkładanie trójkąta za tylną szybę pojazdu także nie jest najlepszym pomysłem.

Holowanie w Gliwicach – o czym należy pamiętać?