Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bielsko-Biała

Smak i właściwości zielonej herbaty, cenione są przez ludzkość już od tysiącleci. Swoją szczególną popularność zawdzięcza jednak temu, że znacznie wspiera ona odchudzanie, a także proces oczyszczania organizmu z toksyn. Jak się jej pozostałe właściwości oraz jak ją parzyć, aby mogły one zostać zachowane?

Nie każdy nawet zdaje sobie z tego sprawie, jak wiele odmian posiada herbata zielona. To, co szczególne odróżnia od siebie wszystkie gatunki zielonej herbaty, to przede wszystkim zapach, smak, wygląd liści oraz zawartość kofeiny. Nie mniej istotne jest też to, o jakiej porze dnia herbata jest zbierana. Najwięksi fachowcy uznają, że gatunki najzdrowsze to te, które zbierane są wczesnym rankiem, gdy na liściach obecna jest jeszcze rosa. Ważne są też sposoby, w jaki zawija się liście, a także miejsca na świecie, z którego pochodzi herbata. Smakosze, najbardziej cenią japońską herbatę, która nazywa się Gyokuro.

Same zdrowe składniki i substancje

Dokłada się największych starań, aby liście zielonej herbaty zostały przerobione do godziny od momentu ich zerwania, aby nie doprowadzić do procesu ich fermentacji. Tylko jeśli zostanie to dopilnowane, będą mogły zostać zachowane najważniejsze właściwości zielonej herbaty, a także jej składniki, których jest ogromnie długa lista.

Najważniejsze są natomiast polifenole, katechiny oraz silne antyoksydanty. Pijąc napój z zielonej herbaty, do naszego organizmu dostarczamy teinę, lipidy, aminokwasy, teinę, garbniki, a także mnóstwo witamin i mikroelementów. Jest to tylko jeden z powodów, dla którego uznaję się ją za najzdrowszą herbatę, spośród wszystkich dostępnych gatunków.

Pomaga podczas odchudzania

Kiedy poszukiwana jest przez nas herbata na odchudzanie, zdecydowanie najlepsza okaże się właśnie zielona, która wypada wówczas pić przed snem. Najlepiej, aby było ona wówczas z drugiego parzenia, mająca uspokajające i relaksujące właściwości. Herbata zielona z pierwszego parzenia sprawi, że będziemy orzeźwieni i znacznie pobudzeni.

To właśnie katechiny sprawiają, że zielona herbata znacznie wpływa na odchudzanie, natomiast najważniejsza jest tutaj substancja o nazwie- galusan epigallokatechiny. Wymienione składniki, mają niebagatelny wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej. Dodatkowo, hamują one wchłanianie tłuszczy z pożywienia oraz wspierają trawienie tłuszczy.

Pamiętajmy, że regularnie picie zielonej herbaty wpływa na aktywność niektórych enzymów odpowiadające za trawienie. Co więcej, dochodzi wówczas do wzmożonej termogenezy, wsparty zostaje metabolizm wątroby, a także szybciej przebiega utlenianie tłuszczów. Są to fakty, które potwierdzają badania i eksperymenty naukowe.

Jak odpowiednio zaparzyć zieloną herbatę?

Aby parzenie zielonej herbaty, było wykonane należycie, należy zacząć od podstaw. Powinno się bowiem wykorzystywać do tego wyłącznie miękkiej wody, która wolna jest od wapnia i chloru. Musimy jednak wiedzieć, że woda, która płynie u nas w kranie okaże się zbyt twarda, a do tego nasycona chlorem. Jeśli nie mamy jak przefiltrować wody, warto wykorzystać niegazowaną wodę mineralną o niskiej zawartości wapnia.

Jak sporządzić napar? Łyżeczkę suszu, należy zalać szklanką wody, której temperatura to 80 stopni Celsjusza. Najważniejsze jednak, aby nie był to wrzątek. Za każdym razem, herbatę zieloną przygotowujmy zawsze świeżą wodą. Powinna ona parzyć się od 3 do 4 minut, natomiast jeśli będzie to trwało dłużej, jej smak będzie przypominał algi bądź szpinak. W takim wypadku, można ją rozcieńczyć nieco wodą. Zielona herbata zaparzona pierwszy raz, powinna być przez nas wylana. Kolejno jednak, można ją zalać kilka razy. Są to metody, które stosują najwięksi smakosze, pochodzący z Japonii i Chin.

Jakie właściwości posiada herbata zielona oraz jak powinno się ją parzyć?