Przyjazne wirtualne biuro

Jak grzyby po deszczu powstają ostatnio wirtualne biura, mające na celu wspomaganie drobnych przedsiębiorców, osoby pracujące zdalnie czy start-upy w prowadzeniu działalności. Biorąc pod uwagę szybkie tempo rozwoju usług świadczonych via internet i telefon, ten trend powinien się utrzymać.

Dlaczego wirtualne biuro?

Prowadząc działalność zakrojoną na mniejszą skalę lub dopiero rozkręcając biznes nie możesz sobie pozwolić na zwiększanie kosztów obsługi firmy w postaci biura wraz z pracownikami. Jednocześnie twoja działalność potrzebuje adresu, innego niż adres zamieszkania.

Odpowiedzią na twoje problemy jest wirtualne biuro, które udostępnia adres, biurko, sale konferencyjne lub po prostu gabinet do spotkań z klientami biznesowymi.

Dla kogo wirtualne biuro?

Dla osób, które dopiero zaczynają prowadzić własny biznes, start-upów, freelancerów pracujących zdalnie, firm szkoleniowych czy rekrutacyjnych jest to idealne rozwiązanie. Wszyscy ci, którzy potrzebują adresu nie tyle dla zarejestrowania działalności lub rozliczeń z urzędem skarbowym, ale nawet bardziej ze względów wizerunkowych korzystają z usług wirtualnego biura. Trudno sobie wyobrazić rozmowy biznesowe w domu prywatnym czy korespondencję biznesową przychodzącą na adres zamieszkania.

Usługi wirtualnego biura

No dobrze, mamy adres i co poza tym? Wirtualne biuro oferuje również:

    • pracowników, którzy zajmą się obsługą twojego biura,
    • odbiór korespondencji i paczek,
    • powiadomienia o odbiorze korespondencji przez e-mail,
    • przesyłanie na e-mail zeskanowanej korespondencji,
    • numer telefonu i faksu,
    • dostęp do sal konferencyjnych lub sal dla przyjmowania klientów,
    • tabliczka firmy przed wejściem do biura,

Niektóre wirtualne biura oferują również usługi księgowe w ramach biura rachunkowego, w celu usprawnienia działalności klientów.

Zagrożenia przy korzystaniu z wirtualnego biura

Do celów rozliczeń podatku PIT ważny jest adres miejsca zamieszkania, który decyduje o właściwości urzędu skarbowego. Nie jest zatem konieczny adres udostępniany przez wirtualne biuro.

Jeżeli jednak prowadzisz spółkę, adres udostępniany przez wirtualne biuro przyda się jak najbardziej, ponieważ to on będzie w takim przypadku stanowił o przypisaniu do konkretnego urzędu skarbowego.

Inaczej sprawa ma się z podatkiem VAT. Tutaj znaczenie ma nie tylko posiadanie adresu, ale również sprawowanie funkcji zarządczych pod tym adresem, co kwestionowały niektóre urzędy skarbowe w stosunku do usług wirtualnych biur.

Przepisy prawne, ale też orzecznictwo sądowe w tym zakresie nie jest jednoznaczne. Ostatecznie uznano, że można odmówić rejestracji podmiotowi tylko w przypadku, gdy istnieje prawdopodobieństwo, „ ...iż zarejestrowanie podatnika VAT zostanie wykorzystane do popełnienia oszustwa.” (wyrok WSA w Lublinie z 20 września 2017 r., I SA/Lu 537/17). Posiadanie adresu w wirtualnym biurze nie stanowi o takim prawdopodobieństwie. Zatem należy je uznać za legalne.

Wirtualne biuro to na pewno wygodny wynalazek, służący rozwojowi przedsiębiorczości. Niebagatelne znaczenie ma również wygoda i oszczędność kosztów. Z tego powodu wirtualne biura z powodzeniem znalazły przestrzeń biznesową do rozwoju swoich usług.

Sprawdź szczegóły dot. oferty wirtualnego biura. Wejdź na stronę Wirtualne Biuro Nowogrodzka i dowiedz się więcej