Osoby niepełnosprawne są szczególnie narażone na życie w niedostatku. Osoby zmagające się z różnego rodzaju niedoskonałościami, często przez swoje choroby, nie są w stanie podjąć pracy, która będzie wynagradzana na tyle wysoko, aby to otrzymane wynagrodzenie wystarczało osobie niepełnosprawnej na pokrycie wszystkich potrzeb oraz wydatków.

Praca socjalna Katowice ma w swoich założeniach pomoc dla osób niepełnosprawnych. W ramach pomocy dla osób niepełnosprawnych ustawodawca przewidział pomoc na poziomie samorządów. Działania z zakresu pomocy społecznej skierowanej do osób niepełnosprawnych, w myśl ustawy realizują:

  • ośrodki pomocy społecznej – działania na terenie gminy

  • powiatowe centra pomocy rodzinie - na terenie powiatu

  • regionalne ośrodki polityki społecznej - na terenie województwa samorządowego

Na jaki rodzaj pomocy mogą liczyć osoby niepełnosprawne?

Osoby niepełnosprawne mogą liczyć na następująca pomoc:

  • usługi opiekuńcze – przysługują osobie niepełnosprawnej, która jest osoba żyjąca samotnie, ale wymagające stałej opieki osób trzecich. Wyżej wymienione usługi obejmują obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

  • Specjalistyczne usługi opiekuńcze - to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb osoby niepełnosprawnej, wynikających z rodzaju niepełnosprawności. Usługi są świadczone przez osoby specjalnie do tego wyszkolone.

Kto płaci za usługi opiekuńcze dla osoby niepełnosprawnej?

Płatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze dokonuje organ wskazany przez dany samorząd. Określa to uchwała rady gminy.

Pomoc dla osób niepełnosprawnych

Inne formy pomocy przysługujące osobom z orzeczonym stopniem niepełnosprawności:

  • Środowiskowa opieka półstacjonarna – pomoc udzielana jest za pośrednictwem specjalistycznych ośrodków wsparcia oferujących całodzienny pobyt, posiłki, podstawowe świadczenia opiekuńcze, rekreacyjno-kulturalne, edukacyjne, rehabilitacyjne

  • Rodzinny dom pomocy stanowi formę usług opiekuńczych i bytowych świadczonych przez dwadzieścia cztery godziny na dobę.

  • Pobyt w mieszkaniu chronionym – jest przeznaczony dla osób niewymagających opieki przez całą dobę. Tego rodzaju pomoc ma przygotować osobę niepełnosprawna do samodzielnej egzystencji w przyszłości

  • Domy Pomocy Społecznej - tego rodzaju ośrodki przeznaczone dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, którym usługa opiekuńcza lub specjalistyczna usługa opiekuńcza nie zapewnią należytej opieki. Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania.

  • Zasiłek – przysługuje osobie niepełnosprawnej całkowicie niezdolnej do pracy. Taka osoba musi jednak spełnia określone kryteria dochodowe

Jak widać form pomocy dla osób niepełnosprawnych jest kilka. Zapewne nie zabezpieczają one potrzeb osób niepełnosprawnych na tak wysokim poziomie jakbyśmy tego oczekiwali, ale na pewno oferują one jakieś minimum pomocy. Niestety na lepsze warunki życia mogą liczyć tylko osoby niepełnosprawne posiadające rodziny z odpowiednimi zasobami finansowymi, które umożliwiają, opiekę, egzystencję oraz rehabilitację na o wiele wyższym poziomie. Takie sytuacje pogłębiają jeszcze wyobcowanie większości osób niepełnosprawnych, których zasobność portfela nie pozwala n samodzielną poprawę własnych warunków bytowych.