Rodzaje treningów i ćwiczeń w Bielsku Białej
Planujesz wybrać się na siłownię, ale nie wiesz jak ćwiczyć? Nic dziwnego rodzajów treningów jest bardzo dużo. Aerobowy, siłowy, relaksacyjny co wybrać? Naszemu miastu oferuje naprawdę świetnie sprofilowany pakiet siłownia i klub My Fitness Place.
Sprawdź, czym się charakteryzują dane treningi oraz typy ćwiczeń wykonywanych podczas nich. Udaj się przygotowany na siłownię(Bielsko Biała oferuje świetnie wyposażony klub i opiekę trenera personalnego w ośrodku przy ulicy Mostowej 5: https://www.myfitnessplace.pl/kluby/bielsko-biala-ul-mostowa-5/). Znajdziesz tam profesjonalny sprzęt, dzięki któremu możesz wykonać jeden z poniższych treningów lub zestaw ćwiczeń.
Rodzaje treningów
Inaczej zwany cardio lub tlenowym. To trening, który ma na celu wzmocnienie organizmu i jego wytrzymałości. Potrzeba dużej ilości energii, aby go wykonać dlatego też często decydują się na niego osoby, które chcą schudnąć. Jeśli połączy się trening aerobowy wykonywany 2 do 4 razy w tygodniu z odpowiednią dietą każdego dnia, to jest spora szansa na spalenie tkanki tłuszczowej. Trening cardio wykonuje się albo ze stałą intensywnością albo w wersji tzw. interwałowej, kiedy naprzemiennie wprowadza się dużą intensywność i odpoczynek. Cardio powinno trwać od 40 do 70 minut przy pulsie na poziomie 60-75% maksymalnego pulsu. Maksymalny puls oblicza się wzorem: 220 minus wiek ćwiczącego.
Zwany także oporowym. Jego zadaniem jest wzmocnienie mięśni poprzez zwiększenie masy mięśniowej. W przeciwieństwie do treningu aerobowego, czyli tlenowego, ten angażuje mięśnie do wysiłku beztlenowego. Trening oporowy można stosować na całym ciele, to tzw. FBW lub miejscowo w treningu izolowanym. Najlepiej łączyć te metody: zacząć od globalnego treningu, np. przysiadów, podciągnięć czy pompek, a potem przejść do ćwiczeń izolowanych, np. z użyciem kettli, hantli itd. Dzięki treningowi siłowemu można wyrzeźbić sylwetkę i także wzmocnić ciało, szczególnie aparat ruchowy. Gęstość kości ulega zwiększeniu, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka zachorowania na osteoporozę. Mniejsze jest także ryzyko kontuzji. Typowy trening siłowy to np. podnoszenie wolnych ciężarów, TRX, trening z kettlami, z maszynami treningowymi czy trening plyometryczny.
Trening relaksacyjny
To opcja dla zestresowanych. Trening relaksacyjny rozluźnia mięśnie i stawy. Pozwala się wyciszyć i zrelaksować lub ma na celu rozciągniecie ciała i uelastycznienie mięśni. Może też służyć korygowaniu nieprawidłowej postawy ciała, czy nawet pozbyciu się miejscowych bóli, na przykład pleców. Wyróżnia się tu treningi obejmujące medytację, a także jogę, pilates, stretching. Trening relaksacyjny jest odpowiedni dla każdego i można łączyć go z treningiem cardio lub siłowym. Warto wykonywać trening relaksacyjny następnego dnia po intensywnym cardio czy treningu siłowym, żeby rozluźnić mięśnie.
Trening koordynacyjny
Opiera się na powtarzaniu pewnych ruchów i poprawnym ich wykonywaniu. Ma na celu naukę poczucia równowagi, koordynacji ruchowej, szybkości i reakcji na bodźce. Przy tym treningu bardzo ważna jest dyscyplina i regularność. Można go łączyć z treningiem siłowym. Trening koordynacyjny to np. sparringi, wszelkie gry sportowe, treningi w parze z partnerem, gra piłką itd.
Rodzaje ćwiczeń
Ćwiczenia aerobowe
To rodzaj ćwiczeń stosowany na wspominanym już treningu cardio. Taka aktywność powoduje przyspieszenie oddechu oraz pulsu. Poprzez to do mięśni dociera więcej tlenu, stad ich inna nazwa: ćwiczenia tlenowe.
Ćwiczenia anaerobowe
Trening beztlenowy, który opiera się na krótkim wysiłku angażującym mięśnie. Jednym z jego rodzajów jest wspomniany już trening siłowy, ale ćwiczenia anaerobowe mogą obejmować także krótkie sprinty czy podnoszenie ciężarów. Nie da się wykonywać typowego treningu beztlenowego przez długi czas. Najczęściej stosuje się mieszankę ćwiczeń tlenowych i beztlenowych. Wiąże się to z tym, że po dużym wysiłku bez użycia tlenu, zaczyna go brakować i ciało domaga się zakończenia ćwiczeń. Jeśli uprawia się intensywny sprint, to maksymalny czas wykonywania go to około 90 sekund, dopóki nie zacznie brakować Ci tlenu i nie poczujesz kłucia w płucach.
Ćwiczenia izometryczne
W tym typie ćwiczeń kurczą się mięśnie, ale stawy nie ruszają się. Oznacza to, że włókna mięśniowe mają taką samą długość. Przykład takich ćwiczeń? Na przykład przyciskanie dłoni do ściany. Takie ćwiczenia powoduje wzrost siły danego mięśnia. Najczęściej stosuje się je w rehabilitacji, bo skupiają się one na jednym mięśniu lub grupie mięśni.
Ćwiczenia izotoniczne lub izokinetyczne
Ćwiczenia izotoniczne to ćwiczenia, w których wydłuża się i kurczy mięsień. Należą do nich przysiady, pompki, ćwiczenia z hantlami. Wiele ćwiczeń zatem z obrębu treningu cardio. Z kolei izokinetyczne ćwiczenia muszą być wykonywane przy użyciu specjalnych maszyn, które będą kontrolować szybkość kurczenia się mięśni. Do takich maszyn należą BiodexT czy CybexT. To specjalistyczne ćwiczenia używane w fizjoterapii, niestosowane przez większość osób.
Ćwiczenia giętkości
To nic innego jak rozciągnie mięśni. Takie ćwiczenia stosuje się na treningach relaksujących, jak joga czy pilates, ale też w tańcu wykonuje się ćwiczenia, które powodują wzrost długości danego mięśnia. Dzięki takim ćwiczeniom zwiększa się zakres ruchu w stawach.
Nieważne jakie ćwiczenia wybierzesz, ważne byś zaczął, bo ruch to zdrowie! Spróbuj na początek raz lud dwa w tygodniu pójść na wybrane ćwiczenia do klubu fitness Bielsko-Biała, ma co najmniej jedno takie miejsce. Wypróbuj kilka treningów i sprawdź, co Ci się podoba.
l lepszytrener.pl/blog-trenera/rodzaje-treningow-4-glowne-typy-cwiczen
l fit.pl/cwiczenia/rodzaje-cwiczen/11402/
Autor: krystian