Groomer to profesjonalny fryzjer psów i kotów. Do jego podstawowych obowiązków należy strzyżenie i pielęgnacja sierści zwierząt. Początkowo zawód ten praktykowany był przede wszystkim przy okazji przygotowań do wystaw okazów rasowych. Obecnie jednak groomerzy zatrudniani są przez właścicieli zwierząt na znacznie szerszą skalę.

Obowiązki groomera

Poza standardowym czesaniem oraz ścinaniem sierści, groomer wykonuje także szereg innych usług. U zwierząt długowłosych wskazane jest na przykład okresowe rozczesywanie sierści. Groomer zajmuje się także trymowaniem, czyli usuwaniem martwej sierści u osobników szorstkowłosych. Dzięki przeprowadzeniu tych zabiegów, kolor sierści ulega poprawie i wygląda ona znacznie lepiej. Do usunięcia ewentualnych nierówności służy profesjonalna maszynka do strzyżenia psów i kotów (zamów produkt online). Często zamawianą usługą jest ponadto mycie zębów, czyszczenie uszu oraz obcinanie pazurów, a także usuwanie insektów, np. wszy i pcheł.

Usługi upiększające

Zakres usług groomera jest bardzo szeroki. Wykonywane przez takiego specjalistę działania nie ograniczają się wyłącznie do pielęgnacji zwierzęcia. Poza zadaniami podstawowymi, groomerzy mogą przeprowadzać także specjalne masaże relaksacyjne. Czworonogi muszą być również regularnie kąpane, w czym pomóc może wanna groomerska oraz zestaw odpowiednio dopasowanych do gatunku zwierzęcia kosmetyków. Jeżeli właściciel sobie tego zażyczy, groomer może wykonać różne zabiegi upiększające dla zwierząt wystawowych. Dotyczy to zarówno farbowania sierści czy malowania pazurów, jak i aplikacji odpowiednich perfum dla psów i kotów.

Jak zostać groomerem?

Aby wypełniać obowiązki groomera, nie trzeba posiadać specjalistycznego wykształcenia. Wystarczy ukończyć kurs groomerski, zwykle przeprowadzany w salonach pielęgnacji zwierząt. W trakcie szkolenia uczestnicy poznają podstawowe metody pielęgnacyjne, a także uczą się odpowiedniego podejścia do zwierząt. Kandydaci zapoznają się również z kosmetykami i narzędziami niezbędnymi do pracy w zawodzie groomera. Prezentowane są ponadto różne typy psiej i kociej sierści.