Drukuj
PDF

Więcej…

Kampania jest realizowana od października 2018 r. do marca 2019 r. 

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

Kampania jest skierowana do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży oraz do seniorów. Edukacja najmłodszych jest wspaniałą inwestycją w przyszłość, z uwagi na fakt, że najmłodsi w rozmowach z dorosłymi dzielą się zdobytą wiedzą. Kampania składa się z kilku obszarów m.in.: edukacji, informacji i promocji.

Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Celami szczegółowymi są: podniesienie poziomu wiedzy na temat: zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych. Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Główne przekazy tegorocznej kampanii 

 • Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.
 • Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!
 • W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.
 • Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.
 • Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek tlenku dymu i tlenku węgla.
 • Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek tlenku dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii.
 • Państwowa Straż Pożarna zwraca uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.
 • bezwonny,
 • bezbarwny,
 • pozbawiony smaku.
 • nieszczelności,
 • braku konserwacji, w tym czyszczenia,
 • wad konstrukcyjnych,
 • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
 • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
 • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
 • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
 • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

PRZYPOMINAMY!

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

RADZIMY!

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

 1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
 2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
 3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
 4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
 5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.

W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

 

 

Link do kampanii:

https://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Czujka-na-strazy-Twojego-bezpieczenstwa/idn:36483

 • XIV Zawody Strzeleckie o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach

  Dzisiaj na terenie strzelnicy Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Siemianowicach Śląskich odbywają się XIV Zawody Strzeleckie o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach. W zmaganiach weźmie udział aż 116 zawodników, z których wyłoniono 27 drużyn. Zmierzą się oni ze sobą w 2 konkurencjach. Oprócz tego wyłonieni zostaną także zwycięzcy konkurencji specjalnej tzw „Pucharu Wawrzynka”, w której udział wziąć mogą wyłącznie instruktorzy strzeleccy.

 • Uwaga na kieszonkowców!

  Wystarczyła chwila nieuwagi mieszkanki Bielska-Białej, aby łupem złodzieja padł portfel, a wraz z nim dokumenty, gotówka i karty płatnicze. Złodziej posłużył się skradzionymi kartami i dokonał transakcji zbliżeniowych na kwotę 2300 zł. Dlatego apelujemy do Państwa o ostrożność! Tłok, pośpiech, często towarzysząca temu beztroska, to wszystko sprawia, że każdy z nas może być potencjalną ofiarą kieszonkowca.

 • Aresztowany za wymuszenia rozbójnicze

  Kryminalni z bielskiej komendy, wspierani przez policjantów z wydziału prewencji, zatrzymali 24-letniego mężczyznę, który ma na swoim koncie szereg wymuszeń rozbójniczych. Napastnik groził swoim ofiarom nożem i żądał wydania pieniędzy. Był już karany za podobne przestępstwa. Za obecne czyny może trafić do więzienia na najbliższe 15 lat. Bielski sąd, na wniosek śledczych, podjął już decyzję o jego tymczasowym aresztowaniu.

 • f24890c920110e36b1a5cccde88a93abc2f5ec46.jpg
  W Bielsku-Białej trwają zbiórki elektrośmieci. Akcja, którą na zlecenie Urzędu Miejskiego prowadzi firma BIOSYSTEM S.A. potrwa do 30 listopada 2018 r.
  8232d2b55ee0ae31caf1c73a4837237efec0d450.jpg
  Jesienna edycja Przedszkoliady zorganizowana zostanie 11 listopada 2018 r. czyli dokładnie w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Aby uczcić to wielkie wydarzenie nie zabraknie motywów narodowych.
 • Wypadek w Zasolu Bielańskim

  Policjanci z bielskiej drogówki ustalają szczegółowe okoliczności, w jakich doszło do wypadku, w którym poważne obrażenia odniosła 61-letnia pasażerka hyundaia. Do zdarzenia doszło wczoraj tuż przed 20.00 w Zasolu Bielańskim na skrzyżowaniu ul. Pięknej i Mostowej.

 • Okradł kobietę i posługiwał się jej kartami płatniczymi

  Aż 18 razy posłużył się skradzionymi kartami bankomatowymi 18-latek, który okradł pracownicę jednego z hoteli w Ustroniu. Na drobne zakupy sprawca wydał ponad 300 zł. Kryminalni z komisariatu II w Bielsku-Białej zatrzymali rabusia, który usłyszał już zarzuty. Za przestępstwa te grozi mu teraz nawet do 10 lat za kratami.

 • Szukamy świadków wypadku

  Śledczy z wydziału kryminalnego bielskiej komendy prowadzą postępowanie przygotowawcze w sprawie wypadku drogowego, do którego doszło w dniu 05.10.2018 r. tuż przed 22.00 w Mesznej na skrzyżowaniu ul. Szczyrkowskiej i Szkolnej. Kierujący samochodem m-ki UAZ, jadąc ulicą Szczyrkowską w kierunku Szczyrku, zderzył się z kierującą samochodem Peugeot, która jechała od ulicy Szkolnej. Na skutek wypadku kierująca peugeotem oraz pasażerka samochodu UAZ doznały obrażeń ciała.

 • Zatrzymany za kradzież elektronarzędzi

  Policjanci z komisariatu III w Bielsku-Białej i pracownicy ochrony zatrzymali 26-letniego mężczyznę, który jest podejrzany o kradzież elektronarzędzi z jednego z bielskich marketów budowlanych. Skradziony towar został odzyskany. Za przestępstwo to zatrzymanemu grozi teraz do 5 lat za kratami.

 • Rozpoczyna się Tydzień Mediacji

  W najbliższy poniedziałek, 15 października, rozpocznie się Tydzień Mediacji. Akcja związana jest z obchodzonym 19 października Międzynarodowym Dniem Mediacji. W akcję włączyli się bielscy policjanci, którzy zapraszają w dniach od 15 do 19 października do skorzystania z pomocy. Zainteresowani mogą zgłaszać się w Komendzie Miejskiej Policji w Bielsku-Białej przy ul. Wapiennej 45 w godz. od 7.30 do 15.30 oraz w komisariatach bielskiego garnizonu.

 • Niebiescy Rycerze w Bielsku-Białej

  W ubiegły weekend Niebiescy Rycerze, czyli policjanci na motocyklach gościli w Bielsku-Białej. Spotkanie odbyło się na zakończenie sezonu motocyklowego. Niektórzy klubowicze przyjechali kilkaset kilometrów, żeby się spotkać, podsumować rok i zaplanować kolejny sezon. Przy okazji zwiedzili na motocyklach najciekawsze miejsca Beskidu Śląskiego.

 • 5201a6a2dd963cf3c99bfe4cb22cedd8c0444ecb.jpg
  Coraz ciekawiej wyglądają bielskie zakątki, szczególnie tam, gdzie na murach kamienic, fasadach budowli czy ścianach powstają wielkoformatowe obrazy, przyciągające nie tylko wielkością, ale kolorem, formą, zaskakującym nieraz tematem...
  08b913c327390358bb4dbfe055a541fef98203e3.jpg
  Festiwal Kabaretowy Fermenty to cykliczna impreza organizowana w Bielsku-Białej przez grupę zapaleńców i miłośników różnych form kabaretowych: Grupę Twórczą Ferment oraz Miejski Dom Kultury - Dom Kultury w...
 • Rozstrzygnięto konkurs na najem lokalu gastronomicznego w bielskiej komendzie

  Komendant Miejski Policji w Bielsku-Białej insp. Krzysztof Herzyk informuje, iż rozstrzygnięty został konkurs ofert na najem lokalu przeznaczonego na działalność gastronomiczną w budynku Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej przy ul. Wapiennej 45.

 • 17-latka rzuciła się na maskę samochodu

  Blisko 2 promile alkoholu wykazało badanie 17-latki, która dzisiaj w nocy rzuciła się na maskę samochodu na bielskiej ul. 3-go Maja. Na szczęście poszkodowana nie odniosła żadnych obrażeń ciała. Okoliczności, w jakich doszło do tego zdarzenia badają policjanci z zespołu do spraw wykroczeń bielskiej komendy.

 • Areszt za przemoc domową

  Najbliższe miesiące spędzi w areszcie 31-letni bielszczanin, który jest podejrzany o znęcanie się nad swoją partnerką. Decyzję tę podjął bielski sąd na wniosek policji i prokuratury. Sprawca został zatrzymany przez mundurowych z komisariatu I w Bielsku-Białej po kolejnej domowej awanturze. Grozi mu do 5 lat więzienia.

 • Zatrzymany nieuczciwy kurier

  Policjanci z komisariatu III zatrzymali 37-letniego mężczyznę, który jest podejrzany o przywłaszczenie pieniędzy, które otrzymał od klientów za dostarczone przesyłki kurierskie. Ponad 9 tys. zł zamiast wpłynąć do kasy firmy, trafiło do jego własnej kieszeni. Zatrzymany jest już po zarzutach. Za przestępstwo to grozi mu nawet do 5 lat więzienia.

 • Zatrzymany sklepowy złodziej

  Policjanci z komisariatu III w Bielsku-Białej i pracownicy ochrony zatrzymali 23-letniego mężczyznę, który jest podejrzewany o kradzież sklepową. Łupem sprawcy padły kosmetyki i odzież sportowa o wartości blisko 4 tysięcy zł. Po nocy spędzonej w policyjnym areszcie, zatrzymany usłyszy zarzuty. Za kradzież grozi mu do 5 lat za kratami.