• PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ NURD

  Wczoraj na bielskich drogach zostały przeprowadzone 8-godzinne działania pod hasłem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych i rowerzystów, ale też bacznie przyglądali się, czy „niechronieni” nie łamali przepisów ruchu drogowego.

 • ZATRZYMANA ZA KRADZIEŻE

  Nawet do 5 lat więzienia grozi 20-letniej bielszczance, która jest podejrzana o kradzieże sklepowe. Jej łupem padły kosmetyki o wartości ponad tysiąca złotych. Sprawczynię ujęli pracownicy sklepu i przekazali w ręce policjantów. Zatrzymana usłyszała już zarzuty.

 • Wypadek z udziałem autobusu miejskiego

  Policjanci ustalają przyczyny i okoliczności zdarzenia drogowego do jakiego doszło na skrzyżowaniu ulic Partyzantów i Michałowicza w Bielsku-Białej, dzisiaj około godziny 10:00. W zdarzeniu uczestniczył autobus miejski i pojazd Toyota. Osoby podróżujące osobówką trafiły do szpitala.

 • Policjanci przybyli na czas

  Policjanci z bielskiej „czwórki” uratowali życie mieszkańców kamienicy. Jako pierwsi dotarli na miejsce interwencji, gdzie według zgłoszenia miał ulatniać się czad. Mundurowi bez wahania weszli do kamienicy, skąd ewakuowali 5 osób z silnymi objawami zatrucia tlenkiem węgla. Przed zagrożeniem ostrzegli także pozostałych mieszkańców budynku. Dzięki szybkiej reakcji stróżów prawa nie doszło do tragedii.

 • Dwukrotnie kierował na podwójnym „zakazie”

  Sądowe zakazy kierowania pojazdami, nie przeszkodziły 24 – letniemu bielszczaninowi wsiąść za kierownicę swojego auta i przyjechać do siedziby komendy w Bielsku-Białej. Ponadto, jednego dnia mężczyzna dwukrotnie został zatrzymany przez mundurowych kierując tym samym pojazdem. Grozi mu kara do lat 5 więzienia.

 • Poszukujemy świadków wypadku

  Bielscy kryminalni poszukują świadków wypadku drogowego, w którym obrażeń ciała doznało dwóch rowerzystów potrąconych przez kierującego pojazdem Skoda. Do zdarzenia doszło 23 października 2019 roku około godziny 18:15 w Ligocie na ulicy Zabrzeskiej, w rejonie skrzyżowania z ulicą Rolników.

 • W PIĄTEK AKCJA "TRZYMAJ SIĘ PRAWEGO PASA"

  Jutro śląska drogówka na drogach naszego województwa będzie prowadzić działania pn. „Trzymaj się prawego pasa”. Ich celem jest ograniczenie nieprawidłowych zachowań na drogach kierujących oraz poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci zwrócą uwagę przede wszystkim na kierowców tamujących i utrudniających ruch, jadąc lewym pasem ruchu, pomimo tego, że prawy pas jest wolny.

 •  

   

   

  O weźle na skrzyżowaniu krajowej „jedynki” z drogą wojewódzką 933- przy ul. Męczenników Oświęcimskich w Pszczynie mówi się już od prawie 5 lat. Mieszkańcy uczestniczyli już w kilku spotkaniach i debatach. Przedstawiono również koncepcję na reorganizację ruchu, która miałaby ułatwić poruszanie się po głównym sprzyżowaniu w mieście oraz zmniejszyć ruch przy samej linii osiedla. Ostatecznie Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad uznała, że inwestycja jest nader kosztowa, aby samodzielnie ją sfinansować. Gmina Pszczyna choć świadoma potrzeby budowy węzła, nie jest w stanie w tak krótkim tempie dołożyć do ogromnej inwestycji. Tym bardziej, że wiąże się to z koniecznością przejęcia kilku domów, które sasiadują w bezpośredniej odległości od barier dźwiękochłonnych oddzielajacych bardzo ruchliwą ulice. Mieszkańcom i władzom miasta ozostaje obietnica Premiera Morawieckiego, która została wpisana w strategiczny projekt rozwoju regiony śląskiego w 2017 roku - "Program dla Śląska".

  Starostowie powiatów śląskich po odbytym konwiencie jednomyślnie postanowili upomnieć się realizację danej obietnicy. „W dokumencie apelujemy o zapewnienie finansowania tej inwestycji”- starosta pszczyński Barbara Bandoła. Starosta  przypomina, że w ciągu 24 godzin przejeżdża drogą średnio ok. 42 tysiące pojazdów, które na odcinku od Goczałkowic-Zdroju do wylotu z Pszczyny stoją w korku. To fatalna sytuacja dla domostw sąsiadujących bezpośrednio z drogą.  „Wszyscy wiedzą, że mamy tu fatalne powietrze. Ta sytuacja się do tego przyczynia”- mówi starosta Bandoła.

  Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego Andrzej Płonka, starosta bielski daje jasno do zrozumienia, że to inwestycja strategiczna dla powiatu pszczyńskiego i całego południa województwa. To nie jest tylko sprawa okolicznych mieszkańców, to nie jest problem osiedlowy.  „W przyszłości część samochodów jadących z Cieszyna i Żywca w kierunku Katowic przeniesie się pewnie na nową drogę S-1, ale trzeba zaznaczyć że od Czechowic-Dziedzic nie będzie alternatywy, ponieważ zjazd na trasę która ma być dopiero budowana będzie odległy- prawdopodobnie dopiero w Miedźnej. Projekt jest zawieszony z powodu braku finansowania. Boimy się, że zostanie on zaniechany w wyniku różnych innych potrzeb w kraju”- mówi przewodniczący Płonka. Faktycznie droga S-1, która ma większe szanse na powstanie nie rozładuje ruchu w samym centrum, gdyż w okolicy inwestuje ciągle coraz więcej firm, które budują tu ogromne mazazyny, a to oznacza ciągły ruch samochodów trancytowych nawet w nocy. Jednogłośne stanowisko starostów śląskich zostanie przesłane do premiera, ministerstwa, wojewody śląskiego, marszałka województwa śląskiego oraz GDDKiA.

  Czy połączone siły starostów wystarczą, żeby rozpoczęto pracę nad budową węzła?

   

  żródło i foto: https://www.powiat.bielsko.pl

   

   

 • Za znęcanie nad rodziną musi opuścić dom

  Policjanci z komisariatu w Kobiernicach zatrzymali 29-letniego mężczyznę, który jest podejrzany o przemoc domową i groźby karalne. Podczas przeszukania mundurowi znaleźli w jego samochodzie susz marihuany. Prokurator zdecydował już, że sprawca musi opuścić mieszkanie, które do tej pory zajmował wspólnie z rodzicami i siostrą. Zakazał mu też zbliżania się do ofiar i zastosował wobec niego policyjny dozór. Za przestępstwa zatrzymanemu grozi do 5 lat więzienia.

 • FAŁSZYWI POLICJANCI NADAL DZWONIĄ I PRÓBUJĄ OSZUKIWAĆ

  W Bielsku-Białej grasują oszuści, którzy podszywają się pod policjantów i próbują wyłudzić pieniądze od starszych osób. Oszust dzwoni do seniorów i twierdzi, że oszczędności zgromadzone na kontach i lokatach bankowych są zagrożone i należy je przekazać stróżom prawa. Przypominamy – policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwonią z takim żądaniem!

 • NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO

  23 stycznia br. w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Mimo, że nadrzędnym celem działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, funkcjonariusze będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

 • Bielksi PKS wraca rewelacyjnymi zdjęciami do lat 70-tych pokazując zdjęcia z bazy, stacji kontroli, budynku administracji oraz myjni autobusów. 

  -Tak kiedyś (lata 70) wyglądał PKS Bielsko-Biała - wspominają na swoim profilu w mediach społecznościowch. Jelcz zakończył produkcję "ogórka" w 1986 roku, jednak do tej pory budzi wielki sentyment wśród osób, które miały okazję nim jeździć.

  Pamiętacie czasy kiedy podróżowaliście "ogórkiem"?

   

  źródło: PKS w Bielsku-Białej
  zdjęcia: PKS w Bielsku-Białej

  W Szpitalu Śląskim w Cieszynie w 2019 roku na świat przyszło 931 dzieci. To zdecydowana większość, bo aż 97 proc. wszystkich zarejestrowanych w Cieszynie urodzeń. Co ciekawe, w ubiegłym roku urodziło się znacznie więcej chłopców - było ich aż 495. Z kolei na świecie powitano 436 dziewczynek. Liczby te świadczą o tym, że kobiety z Cieszyna, jak również z okolic, chętnie wybierają Oddział Ginekologiczno-Położniczy Szpitala Śląskiego w Cieszynie na miejsce porodu.

  Jak wynika z danych przekazanych przez Urząd Miasta w Cieszynie w całym 2019 roku zarejestrowano 960 dzieci. Rodzice dla swoich pociech najchętniej wybierali imiona: Franciszek oraz Zuzanna. Kolejno, chłopcom, których urodziło się więcej, nadawano imiona: Jan, Jakub, Adam oraz Szymon. Z kolei najpopularniejsze imiona wśród dziewczynek, których urodziło się to: Emilia, Maja, Lena oraz Julia.

  - Jesteśmy dumni, że w minionym roku w naszym szpitalu urodziło się aż 931 dzieci. Powitaliśmy na świecie 495 chłopców i 436 dziewczynek – mówi Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie i dodaje - fachowa opieka medyczna podczas porodu, dbałość o zdrowie w pierwszych dniach życia dziecka, wsparcie dla mamy i stworzenie jej odpowiednich warunków do karmienia piersią to tylko kilka z priorytetowych zadania Oddziału Ginekologiczno-Położniczego oraz Neonatologicznego.

  Pacjentki Szpitala Śląskiego w Cieszynie cenią sobie profesjonalną i troskliwą opiekę oraz nowoczesne wyposażenie Oddziałów Ginekologiczno-Położniczego oraz Neonatologicznego. Według oceny pacjentek aż 96 proc. z nich dobrze ocenia pobyt w szpitalu. Z koli 95 proc. pacjentek poleciłoby cieszyński Oddział Ginekologiczno-Położniczy innym kobietom. Lekarzom specjalistom oraz doświadczonym położnym i pielęgniarkom przez lata zaufało już tysiące kobiet, które rodziły tutaj swoje dzieci.  Każdego dnia, przez całą dobę, personel dba o stan zdrowia pacjentek oraz wspiera je w czasie porodu i opieki nad noworodkiem.

  Cieszyńska placówka może poszczycić się tytułem „Szpitala przyjaznego dziecku”. Ponadto szpital stale realizuje 10 kroków do udanego karmienia piersią, które dają szansę na większą skuteczność karmienia naturalnego i radzenia sobie z ewentualnymi problemami laktacyjnymi.

  żródło: http://www.szpitalslaski.pl

   

   

  Książnica Beskidzka poddała konserwacji dwa zabytkowe starodruki z początku XIX wieku.Pierwszy tytuł to: "Uwagi nad teraznieyszym położeniem tey części ziemi polskiey, którą od pokoju tylżyckiego zaczęto zwać Xięstwem Warszawskim" Hugo Kołłątaja. Książka została wydana w Lipsku w 1808 roku. Jak możemy przeczytać na stronie biblioteki bielksiej:"Autor analizuje w niej uwarunkowania i działania polityczne, które doprowadziły do podpisania pokoju w Tylży w 1807 roku. Na mocy tego traktatu powstało Księstwo Warszawskie". Droga pozycja to broszura Antoniego Karola Fachnrika, wydana w Krakowie w Drukarni Anny Dziedzicki, nakładem Franciszka Gertnera również w 1808 roku. Tytuł broszury oddaje treść dzieła: "Ważny wynalazek w rolnictwie za pomocą ktorego jedno ziarno wydaie z siebie trzysta sześćdziesiąt ziarn, bez pomnożenia nakładów".
  - Obie pozycje były już mocno zniszczone upływem czasu i użytkowaniem, dlatego poddano je konserwatorskim działaniom, które przywróciły czytelność druku i spójność bloku, przydano im nowe okładki wykorzystując półskórek. Pozostawiono nieregularność brzegów stron, aby zachować wygląd zbliżony do oryginału - informuje kierowniczka Zbiorów Specjalnych Książnicy Beskidzkiej Urszula Szabla. 

   

  Przedstawiamy kilka powodów, dla których zasłony zewnętrzne typu shutters zasługują na uwagę

  W dzisiejszych czasach sympatycy systemów zasłonowych nie mają na co narzekać. Spośród wielu dostępnych typów żaluzji i rolet, każdy znajdzie bowiem coś dla siebie. Ludzie, którzy cenią sobie bezpieczeństwo i komfort, odnajdą ich źródła w roletach antywłamaniowych, natomiast każdy miłośnik klimatycznych zdobień fasad zatrzyma wzrok na zasłonach typu shutters. Choć wszystkie rodzaje rolet posiadają swoje unikalne atryby, istnieją cechy wspólne, które łączą je ze sobą w godną uwagi grupę urządzeń codziennego użytku. W dalszej części artykułu wyszczególnimy każdą z nich, ale najpierw odpowiemy sobie na fundamentalne pytanie.

  Czym w ogóle są zewnętrzne rolety okienne?

  Rolety stanowią system zasłonowy montowany po zewnętrznej oraz wewnętrznej stronie okna. Ten pierwszy wariant jest o wiele bardziej efektywny, dlatego skupimy się na nim. Rolety okienne zewnętrzne dobierane są w zależności od tego, czy zamierzamy zakładać je na już gotowy budynek, czy też dopiero budowany. Warto nadmienić, iż etap projektowania budynku jest zdecydowanie najlepszym okresem na montaż żaluzji fasadowych. Dzięki wcześnie podjętym działaniom mamy bowiem możliwość wkomponowania skrzynki rolety w nadproże okna, co czyni późniejsze użytkowanie jeszcze bardziej praktycznym, wpływa również pozytywnie na wizualny efekt. Jeżeli jednak ten etap jest już w Twoim przypadku za Tobą, bez obaw – istnieją bowiem żaluzje zewnętrzne, których montaż i demontaż zajmuje zaledwie kilka minut, a nazywają się one roletami bezinwazyjnymi. Jeśli zaś chodzi o tradycyjne zasłony, wyróżniamy cztery główne rodzaje:

  1. naokienne – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie lub podczas remontu stolarki okiennej
  2. natynkowe – montaż możliwy zarówno w nowym jak i starym budownictwie
  3. podtynkowe – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie
  4. RKS – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie

  Jak widać, nawet tradycyjne rolety można wkomponować w już stojący budynek. Jest to co prawda związane z koniecznością podjęcia dodatkowych prac, ale jest to możliwe. Jeśli chodzi o konstrukcję zewnętrznych rolet okiennych, jest ona bardzo prosta i przedstawia się następująco:

  1. skrzynka, z której wysuwa się pancerz rolety
  2. prowadnice, po których porusza się pancerz rolety
  3. pancerz rolety (połączone ze sobą listewki zakończone grubszą listwą dolną)
  4. napęd elektryczny lub manualny

  Rolety zewnętrzne – cena śmiesznie niska w porównaniu z korzyściami

  Istnieje aż sześć powodów, dla których cenę rolet zewnętrznych można bardzo często określić mianem śmiesznie niskiej. Dlaczego? Ponieważ ten niepozorny system zasłonowy niesie ze sobą naprawdę wiele korzyści, które znacząco podnoszą standard życia w użytkowanych pomieszczeniach. Zaliczamy do nich:

  1. ochronę przed upałami w porze letniej – roleta pomaga zmniejszyć poziom nagrzania i nasłonecznienia pomieszczenia
  2. ochronę przed mrozami w porze zimowej – roleta tworzy dodatkową warstwę izolacyjną zatrzymującą ciepło w pomieszczeniu
  3. ochronę przed włamywaczami – jednak by roleta była godna miana „antywłamaniowej”, powinna posiadać blokady uniemożliwiające podniesienie pancerza rolety od zewnątrz, czujniki ruchu połączone z systemem alarmowym budynku, wzmacniane prowadnice oraz utwardzony żywicą pancerz.
  4. ochronę przed hałasem
  5. zwiększenie prywatności
  6. wizualną oprawę – tutaj na wyróżnienie zasługują, tak zwane, shutters.

  Jak więc widać, w cenie rolet antywłamaniowych otrzymujemy pakiet naprawdę atrakcyjnych właściwości korzystnie wpływających na nasze samopoczucie, komfort, bezpieczeństwo, prywatność i poczucie estetyki.

 • Pożar w zakładzie produkcyjnym w Buczkowicach

  Policjanci wyjaśniają okoliczności i przyczyny pożaru na terenie przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją zabawek drewnianych. Pożar wybuchł we wtorek przed godziną 6:00 w Buczkowicach. Na szczęście w wyniku zdarzenia nikt nie ucierpiał. Na miejscu zdarzenia pracują strażacy, miejsce pożaru zabezpiecza Policja. Ulica Wczasowa jest nieprzejezdna.

 • Policyjny pościg za nietrzeźwym kierującym

  Policjanci z drogówki zatrzymali 46-latka, który kierował fiatem mając w organizmie ponad dwa promile alkoholu. Kiedy mundurowi dali mu sygnał do zatrzymania pojazdu, rozpoczął brawurową ucieczkę ulicami Szczyrku. Został zatrzymany, a po nocy spędzonej w policyjnym areszcie usłyszał zarzuty. Grozi mu kara nawet 10 lat więzienia.

 • Stanąłeś przed koniecznością zorganizowania imprezy okolicznościowej w plenerze? Być może plany spontanicznego grilla mogą zostać pokrzyżowane przez szybko zmieniającą się pogodę, a zaplanowana słoneczna aura nie jest wcale pewna? W takich tych sytuacjach przychodzą z pomocą firmy wynajmujące namioty imprezowe. Wynajem namiotów stał się bardzo popularny, ponieważ szerokie oferty, a także ogromny wybór kolorów i materiałów usatysfakcjonuje najwybredniejszych klientów.

  Namioty imprezowe są zwłaszcza przydatne na wesela, komunie, imprezy rodzinne, imieniny czy zaręczyny. Oprócz okazji rodzinnych namioty idealnie spełniają swoje funkcje na imprezach medialnych, imprezach biznesowych, ankietach czy spotkaniach firmowych. Firmy oferujące wypożyczenie udostępniają przeróżne rodzaje namiotów tj. aluminiowe, z poszyciem poliestrowym w formacie 2 m2 na 2 m2 do 6 m2 na 6 m2, namioty masztowe o rozpiętości 12 m, namioty modułowe (powyżej 100 osób), namioty w kształcie muszli czy namioty halowe do 30 m.

  Ile kosztuje wynajęcie namiotów eventowych?

  Koszt wynajęcia oraz oferty

  Ceny wynajmu takich namiotów pod imprezy i eventy są warunkowane przez wielkość namiotów, rodzaj podłogi (nie dotyczy własnego prywatnego terenu np. działki czy ogrodu), a także transport. Jeśli impreza okolicznościowa wymaga stworzenia podłogi pod namiotem, trzeba się liczyć z dodatkowym kosztem. W przypadku położenie parkietu koszt wynosi ok. 25 zł za metr kwadratowy. Podmioty oferujące wynajem tworzą cennik na podstawie czasu wynajmu i wielkości danego namiotu, który klient chce wynająć.

  Zazwyczaj przyjmuje się, że namioty eventowe są wynajmowane na ok. 3-4 dni. Koszt wynajęcia jednego namiotu może rozpoczynać się do 250 zł do aż 2500 zł w zależności od formatu namiotu. Najwyższe skrajne ceny dotyczą oczywiście hal namiotowych. Przy weryfikowaniu firm warto dokładnie analizować cenniki, które mogą zawierać różne dodatkowe opłaty. Warto zwrócić uwagę na to, że cenniki mogą być w formie kwot brutto lub netto, do których należy dodać podatek VAT.

  Usługi dodatkowe

  Istotną informacją jest to, że firmy specjalizujące się w wynajmie namiotów, również oferują wynajem elementów pozwalających na organizację imprez i eventów. W ramach usług oprócz namiotów możemy liczyć na wynajem mebli eventowych tj. krzeseł czy stołów. Często firmy umożliwią wynajęcie oraz montaż małych i dużych scen i platform, które idealnie spełniają funkcje przy koncertach. Jak wiemy, o sukcesie danej imprezy świadczą przede wszystkim detale. W związku z tym firmy oferują nawet montaż oświetlenia m.in. przy ścieżkach wewnętrznych w plenerze oraz w środku, oczywiście dostosowanego do klimatu danej imprezy, mobilne bary czy sprzęty elektroniczne np. projektory.

  Podsumowanie

  Jeżeli organizujesz imprezę w plenerze, powinieneś wziąć pod uwagę wynajem namiotów eventowych. Odpowiednio dobrane namioty pod klimat imprezy i eventu są pozytywnie odbierane przez gości i nadają estetyki. Obecnie na rynku jest bardzo dużo firm organizacyjno-logistycznych specjalizującymi się wynajmem nie tylko namiotów, ale też mebli eventowych i sprzętów elektronicznych.

 • „Światowy Dzień Śniegu” z policjantami w Szczyrku

  Wczoraj w Szczyrku, na stoku COS Skrzyczne odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii pod hasłem „Światowy Dzień Śniegu”. Jej celem była popularyzacja sportów śnieżnych wśród dzieci i młodzieży oraz edukacja związana z uprawianiem sportów zimowych. W akcję organizowaną przez instruktorów narciarstwa, włączyli się policjanci pełniący służbę na stokach.

 • Niebezpieczne potrącenie o poranku

  Stróże prawa z bielskiej drogówki wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w poniedziałkowy poranek w Czechowicach-Dziedzicach na ul. Bestwińskiej. 53-letnia piesza została potrącona przez 31-letnią kierującą Oplem. Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg o ostrożność!

 • Poszukujemy świadków wypadku

  Śledczy z wydziału kryminalnego bielskiej komendy poszukują osób posiadających informację na temat potrącenia pieszej przez kierującego samochodem osobowym koloru białego, do którego doszło 3 grudnia 2019 roku około godziny 10:50 na ulicy Żeleńskiego w pobliżu posesji 75 w Bielsku-Białej.