Bielskie Centrum Kultury: Ormiańskie brzmienia na Festiwalu Muzyki Sakralnej
Bielskie Centrum Kultury stało się areną niezwykłych muzycznych doświadczeń, prezentując różnorodność tradycji i brzmień w ramach Ekumenicznego Festiwalu muzyki sakralnej. Wydarzenie to zgromadziło miłośników muzyki z różnych stron, oferując im niezapomniane wrażenia estetyczne i duchowe.
  1. Koncert ormiański otworzył festiwal, prezentując połączenie tradycji z nowoczesnością.
  2. W kościele ewangelickim usłyszeliśmy renesansowe dźwięki w wykonaniu zespołu Jerycho.
  3. Środa przyniosła występ Symchy Kellera, który oczarował publiczność w Sali Ceremonii Cmentarza Żydowskiego.
  4. Koncert klasyczny w Cavatina Hall zamknął serię wydarzeń festiwalowych.

Wyjątkowy charakter pierwszego dnia festiwalu podkreślił występ The Naghash Ensemble, który zaskoczył zgromadzoną publiczność swoją umiejętnością łączenia dawnych armeńskich melodii z nowoczesnymi elementami muzycznymi. Występ ten był nie tylko pokazem muzycznym, ale i głębokim doświadczeniem kulturowym.

Drugiego dnia festiwalu, w kościele ewangelickim w Białej, wystąpił zespół Jerycho, który przeniósł słuchaczy w czasie, prezentując utwory Cypriana Bazylika. Wykorzystanie historycznych instrumentów jak lira czy nickelharpa, wzbogaciło to wydarzenie o niezwykłą atmosferę, która zaskoczyła nawet najbardziej wymagających melomanów.

Trzeci dzień festiwalu upłynął pod znakiem muzyki chasydzkiej. Symcha Keller, znany ze swojego unikalnego podejścia do tradycyjnych kompozycji, wraz z zespołem, wprowadził słuchaczy w głęboko emocjonalny i zarazem radosny świat chasydów. Opowieści między utworami, które przybliżały genezę kompozycji, dodatkowo wzbogaciły to muzyczne spotkanie.

Zakończenie festiwalu miało miejsce w Cavatina Hall, gdzie Bielska Orkiestra Cavatina wraz z Camerata Silesia zaprezentowały klasykę na najwyższym poziomie. Koncert ten nie tylko był kulturalnym podsumowaniem festiwalu, ale również pokazał bogactwo i różnorodność muzyki klasycznej.

Festiwal w Bielskim Centrum Kultury, choć zróżnicowany pod względem muzycznym, miał jedno wspólne mianownictwo - każde z wydarzeń na swój sposób podkreślało głębię i piękno muzyki sakralnej, przyciągając i jednocząc ludzi różnych wiar i kultur.


Bielskie Centrum Kultury