Nowe bezpłatne spotkania dla rodzin i młodzieży w Podbeskidziu
W odpowiedzi na rosnące potrzeby wsparcia psychologicznego i wychowawczego w naszej społeczności, Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Bielsku-Białej uruchamia innowacyjny cykl spotkań i warsztatów dla dzieci, młodzieży oraz ich rodziców. Jest to światło w tunelu dla wielu rodzin poszukujących skutecznych narzędzi do budowania zdrowych relacji i radzenia sobie z wyzwaniami codzienności.
  1. Bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz ich rodziców.
  2. Indywidualne konsultacje telefoniczne dla rodziców.
  3. Seria warsztatów "Szkoła dla rodziców" - doskonalenie umiejętności wychowawczych.
  4. Warsztaty "Rozwijaj swoje umiejętności społeczne" dla młodzieży w wieku 10-14 lat.

W odpowiedzi na obserwowane potrzeby naszej społeczności, Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej prezentuje inicjatywę, która ma na celu wsparcie zarówno młodych osób, jak i ich opiekunów w rozwiązywaniu codziennych problemów oraz wzmocnienie ich relacji. "Jesteśmy małą instytucją i możemy sobie pozwolić na zajęcie się problemem, który jest akurat najbardziej aktualny" – podkreśla Małgorzata Malinowska, dyrektor ośrodka.

Podstawowym elementem oferty jest telefon dla rodziców, funkcjonujący w każdą sobotę między 20.00 a 22.00, pod numerami 33/814 62 21 lub 33/19288. Ma on na celu zapewnienie anonimowego wsparcia i porad dla tych, którzy borykają się z problemami wychowawczymi, ale z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą odwiedzać ośrodka osobiście. "To taki pierwszy krok – rodzice i opiekunowie nie muszą przychodzić. Wystarczy zadzwonić, zapytać i porozmawiać z fachowcem" – mówi M. Malinowska.

Kolejnym ważnym punktem programu jest Szkoła dla rodziców. To cykl dziesięciu spotkań edukacyjnych mających na celu podniesienie kompetencji wychowawczych oraz nauczenie skutecznej komunikacji z dziećmi. Spotkania te, odbywające się w piątki od 16.00 do 17.30, zapewnią rodzicom narzędzia do budowania silniejszych więzi opartych na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.

Dla młodszych mieszkańców przygotowano warsztaty "Rozwijaj swoje umiejętności społeczne", dedykowane dzieciom i młodzieży w wieku 10-14 lat. Zajęcia te, organizowane w środy od 16.00 do 17.30, skoncentrują się na uczeniu wzajemnych relacji, radzenia sobie z trudnościami dnia codziennego, empatii oraz nawiązywania kontaktów. "Młodzi są zagubieni, a my chcemy pokazać, jak można sobie pomagać na płaszczyźnie młodzież - młodzież" – wyjaśnia dyrektor Malinowska.

Na koniec, ośrodek zaprasza na (Po)ważne rozmowy, cykl spotkań dedykowany zarówno młodzieży, jak i dorosłym. Tematyka tych spotkań będzie obejmować m.in. rozróżnianie smutku od depresji, reagowanie na myśli samobójcze u nastolatków czy wsparcie w trudnych sytuacjach rodzinnych, jak rozwód rodziców. Dokładne terminy spotkań zostaną ustalone w późniejszym czasie.

Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej stawia na kompleksowe wsparcie społeczności lokalnej, oferując szeroki wachlarz działań edukacyjnych i interwencyjnych. Celem jest nie tylko pomoc w trudnych chwilach, ale również budowanie silnych, zdrowych relacji międzyludzkich i wzmocnienie kompetencji społecznych oraz wychowawczych.


Wg inf z: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej