Oczyszczacze powietrza - sprawdź dodatkowe funkcje

Kiedy szukasz na rynku oczyszczacze powietrza, ważne jest, aby pamiętać o tych rozważaniach. Wybór najlepszego urządzenia dla Twojego domu lub biura będzie zależał od wielu czynników, takich jak poziom zanieczyszczenia powietrza w Twojej przestrzeni oraz rodzaje zanieczyszczeń, które chcesz usunąć z powietrza. Gdy będziesz gotowy do zakupu oczyszczacza powietrza, możesz skorzystać z tego przewodnika, aby pomóc w wyborze urządzenia, które oferuje funkcje, których szukasz i pomoże Ci łatwiej oddychać.

Czujnik jakości powietrza

Niektóre oczyszczacze powietrza zawierają czujniki, które mogą wykryć poziom zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach i automatycznie aktywować urządzenie, gdy wykryją wysoki poziom określonego zanieczyszczenia. Można również znaleźć czujniki jakości powietrza zastosowane w innych urządzeniach i sprzętach, takich jak inteligentne termostaty, piece, nawilżacze, klimatyzatory, a nawet inteligentne żarówki. Jeśli chcesz mieć urządzenie z czujnikami jakości powietrza, upewnij się, że wybierzesz model, który ma taką funkcję.

Czujniki jakości powietrza mogą być pomocne w miejscach, w których często występują alergie lub niepokoi Cię wysoki poziom CO w pomieszczeniach. Niektóre czujniki jakości powietrza są bardziej dokładne niż inne, więc powinieneś zbadać oceny wydajności każdego rozważanego urządzenia, aby określić, które czujniki są najbardziej skuteczne.

Zdecyduj o rodzaju i wielkości filtra

Kiedy decydujesz się na rodzaj filtra, weź pod uwagę poziom zanieczyszczenia powietrza w Twoim domu oraz poziom cząstek stałych w powietrzu, które chcesz usunąć. Przekonasz się, że filtry HEPA, filtry elektrostatyczne i pochłaniacze promieniowania UV są najlepsze dla dużych cząstek, podczas gdy filtry węglowe są idealne dla małych cząstek, takich jak VOC.

Kolejnym ważnym czynnikiem filtracyjnym, o którym należy pamiętać, jest rozmiar. Jeśli kupujesz urządzenie, które ma wymienny filtr, rozmiar filtra będzie określał rozmiar samego urządzenia. Możesz użyć rozmiaru filtra, aby wybrać urządzenie, które jest dobrze dopasowane do Twojej przestrzeni. Warto również poszukać urządzenia, które oferuje możliwość modernizacji filtra. Pozwoli Ci to na użycie wysokiej jakości filtra, aby osiągnąć najlepszą wydajność.

Urządzenie stacjonarne vs. mobilne

Jeśli potrzebujesz urządzenia do oczyszczania powietrza tylko w jednym pomieszczeniu, możesz rozważyć stacjonarny oczyszczacz powietrza. Urządzenia te mają niewielką powierzchnię i mogą być umieszczone w narożnikach lub pod ścianą. Większość modeli jest również umiarkowanie cicha, więc można je stosować w sypialni bez przeszkadzania śpiącym mieszkańcom. Można używać urządzenia stacjonarnego w salonie lub biurze, ale może ono zajmować cenne miejsce na podłodze lub biurku.

Jeśli chcesz mieć urządzenie, które można przenosić z pokoju do pokoju, powinieneś poszukać urządzenia mobilnego. Urządzenia te są zazwyczaj większe i bardziej masywne niż urządzenia stacjonarne, więc mogą nie pasować do małych pomieszczeń, takich jak sypialnie. Jeśli chcesz przenosić urządzenie z pokoju do pokoju, powinieneś rozważyć urządzenie, które ma długi przewód. Jeśli głównie używasz urządzenia w jednym pomieszczeniu, powinieneś szukać urządzenia, które ma łatwy sposób na przenoszenie i przechowywanie.

Obsługa za pomocą pilota

Niektóre oczyszczacze powietrza są dostarczane z pilotem zdalnego sterowania, który ułatwia obsługę urządzenia i zmianę ustawień. Chociaż wiele oczyszczaczy powietrza można obsługiwać za pomocą pilota, należy pamiętać, że niektóre urządzenia mają tylko jednoprzyciskowe sterowanie, które przełącza się przez różne ustawienia oczyszczania. Jeśli chcesz mieć urządzenie, które może być sterowane za pomocą pilota, powinieneś rozważyć ustawienia oczyszczania urządzenia.

Jeśli urządzenie ma tylko jeden przycisk, będziesz mógł jedynie włączyć lub wyłączyć urządzenie oraz zmienić prędkość wentylatora. Jeśli chcesz mieć urządzenie, które może kontrolować więcej ustawień oczyszczania powietrza, powinieneś szukać urządzenia, które ma pilota z wieloma przyciskami. Możesz również znaleźć urządzenia, które pozwalają na sterowanie nimi ze smartfona za pomocą aplikacji.