Tarcze tnące diamentowe do metalograficznych przecinarek precyzyjnych

1 min czytania
Tarcze tnące diamentowe do metalograficznych przecinarek precyzyjnych

Jeśli chce się zbadać strukturę materiału podczas mikroskopowych badań metalograficznych, najpierw trzeba odpowiednio przygotować próbkę, a nawet kilka próbek w przypadku dużych przedmiotów. Preparatyka próbek metalograficznych rozpoczyna się od ich wycięcia z kawałka badanego materiału. W tym celu korzysta się z zautomatyzowanych przecinarek wyposażonych w tarcze tnące diamentowe, które precyzyjnie wycinają niewielkich rozmiarów próbki bez odkształceń ani uszkodzeń mogących wpłynąć na wiarygodność badania.

Cięcie próbki metalograficznej

Sposób pobrania próbki różni się w zależności od materiału, na którym zamierza się przeprowadzić badania metalograficzne. Jedne materiały są twarde i wymagają użycia silnej przecinarki z dużymi tarczami tnącymi, inne natomiast mają delikatną strukturę, która może ulec uszkodzeniu przy zbyt dużej prędkości tarcz albo zbyt wysokiej temperaturze powstającej przy cięciu. Żeby uniknąć zmian termicznych w wycinanych próbkach, przecinarki metalograficzne wyposażone są w system chłodzenia wymagający chłodziwa odpowiednio dobranego do używanego urządzenia i materiału, na którym wykonuje się pracę.

Tarcze tnące diamentowe, podobnie jak te wykonane z innych materiałów oraz chłodziwo, zwykle na bazie oleju lub wody, to akcesoria eksploatacyjne, które należy wymieniać i dobierać pod kątem prowadzonych badań. Diamentowe tarcze tnące doceniane są za swoje szerokie zastosowanie, różnorodną strukturę i ziarnistość, wybór wielu rozmiarów oraz szerokości cięcia.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

bielskonews_kf