Gumy zbrojone – charakterystyka i zalety

Wysokiej jakości gumy zbrojone znajdują szereg zastosowań we współczesnym przemyśle. Mają bardzo dobre właściwości, dlatego są wykorzystywane przy produkcji podkładek czy uszczelek. W zależności od tego, z jakiej mieszanki powstaną, mogą wykazywać szczególne właściwości, jak np. odporność na wibracje, ścieranie czy substancje oleiste. Poznaj ich cechy.

Solidne gumy zbrojone

Dobre gumy zbrojone są wysoce odporne na rozrywanie i inne uszkodzenia mechaniczne. Pozostają też wibroizolacyjne, co pozwala szeroko stosować je w przemyśle, np. jako podkłady pod maszyny zabezpieczające je przed skutkami drgań. Ze względu na swoją wytrzymałość na obciążenia, gumy z tej kategorii nadają się jako podkłady pod przedmioty o sporym nacisku i nie odkształcają się pod ich wpływem. Dla wykreowania jeszcze lepszych warunków pracy, producenci oferują dodatkowe gumy, które tłumią hałasy.

Gumy zbrojone – płyty SBR, NBR

W zależności od tego, z jakiej mieszanki powstanie guma zbrojona, zyska ona szczególne właściwości. Dlatego tak ważne jest staranne opracowanie składu technologicznego. Wyróżniamy co najmniej kilka typów płyt:

  • płyty wulkanizowane SBR – powstają z kauczuku, są odporne na uszkodzenia i czynniki chemiczne, nie reagują na rozcieńczone kwasy organiczne i nieorganiczne, alkohole czy płyny hamulcowe,
  • płyty NBR – olejowe gumy do stosowania w miejscach narażonych na kontakt z substancjami oleistymi,
  • płyty EPDM – kauczuk odporny na zmienne temperatury, powstają z niego np. uszczelki do maszyn przemysłowych.