Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako sposób opodatkowania działalności gospodarczej

3 min czytania
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako sposób opodatkowania działalności gospodarczej

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako sposób opodatkowania działalności gospodarczej

Ryczałt to forma opodatkowania, która uznawana jest za uproszczony sposób prowadzenia księgowości. Czy i dlaczego warto skorzystać z usług biura rachunkowego?

Podmioty uprawnione do korzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna z dostępnych form opodatkowania działalności gospodarczej przewidziana w polskim porządku prawnym. Choć ryczałt powszechnie uznawany jest za uproszczony sposób prowadzenia księgowości, zanim podejmie się decyzję o jego wyborze warto zwrócić się do biura rachunkowego lub profesjonalnej księgowej. Należy bowiem pamiętać, że ta forma opodatkowania przewidziana jest jedynie dla szczegółowo określonych rodzajów działalności gospodarczej.

Kto może skorzystać z opodatkowania ryczałtem? Zgodnie z nowelizacją Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne katalog wolnych zawodów, które mogą prowadzić księgowość w formie ryczałtu, został poszerzony w stosunku do poprzednio obowiązujących przepisów. W art. 4 pkt 11 ustawy ustawodawca wymienia je enumeratywnie.

Podstawa naliczania podatku i próg przychodów jako przesłanka ryczałtu

Jedną z zasadniczych różnic pomiędzy ryczałtem a innymi formami opodatkowania działalności gospodarczej jest podstawa naliczania podatku. Zryczałtowany podatek dochodowy naliczany jest bowiem nie od dochodu, ale od przychodu. Z punktu widzenia księgowości pojęcia te znacznie się różnią. Uogólniając je nieco, można wskazać, że przychód to cała kwota należna lub uzyskana bez podatku VAT, dochód zaś stanowi przychód pomniejszony o koszty. Mając jednak na uwadze, że definicja ta jest uproszczona, a rozróżnienie to ma kluczowy wpływ na ryczałt, warto skorzystać z konsultacji oferowanych przez biura rachunkowe Bielsko-Biała lub wsparcia profesjonalnej księgowej.

Poza rodzajem prowadzonej działalności, warunkiem korzystania z ryczałtu jest próg osiąganych przychodów. Określony został on na poziomie 2 mln euro. Zatem osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły wskazanej kwoty mogą skorzystać z formy opodatkowania ryczałtem. W przypadku wspólników spółki cywilnej zaś, warunkiem są przychody uzyskane wspólnie. Limity te określone są w euro, następnie przeliczane na polskiego złotego według kursu NBP warto także i w tej kwestii zwrócić się o wsparcie do biura rachunkowego lub księgowej.

Stawki ryczałtu i ograniczenia stosowania

Stawki opodatkowania w ramach ryczałtu nie są jednakowe dla wszystkich grup. Wynoszą one 17, proc., 15 proc.,12,5 proc., 10 proc., 8,5 proc., 5,5 proc., 3 proc. oraz 2 proc. Po szczegółowe wskazanie, która stawka przewidziana jest dla danego rodzaju działalności gospodarczej, warto sięgnąć do przepisów ustawy. Tym bardziej, że uchwalone przez sejm przepisy tzw. Polskiego Ładu w istotny sposób zmieniają wysokość stawek dla niektórych branż. W razie wątpliwości, po wyjaśnienia można zwrócić się także do oferujących usługi doradcze biur rachunkowych, m.in. do posiadającego biura w Bielsku i Czechowicach-Dziedzicach, ale też świadczącego usługi księgowe w całym kraju biura 5+Consulting ( 5-plus.com.pl).

Należy ponadto pamiętać, że forma prowadzenia księgowości jaką jest ryczałt pociąga za sobą pewne ustawowo określone ograniczenia. Przede wszystkim nie można skorzystać z chętnie wykorzystywanych ulg podatkowych, w tym ulgi na dziecko, czy rozliczania wspólnie z małżonkiem. O wszystkich szczegółach poinformuje z pewnością księgowa lub biuro rachunkowe, które świadczy usługi doradcze lub którym podmiot powierza prowadzenie księgowości.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

bielskonews_kf