Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bielsko-Biała

Polacy coraz chętniej decydują się na zabieg wczepienia implantów zębowych. Implanty pomagają przywracać zdrowy i ładny wygląd naszych zębów.

Należy jednak pamiętać o tym, że wszczepienie implantów to poważny zabieg i jego przeprowadzenie należy skonsultować z lekarzem. I dokładnie przemyśleć. Chwila zastanowienia jest konieczna, ponieważ zabieg wszczepienia implantów zębowych jest zabiegiem bardzo inwazyjnym i najczęściej jest przeprowadzany w charakterze zabiegu operacyjnego.

Zanim jako pacjenci, zdecydujemy się poszukać usługodawcy, który wykona dla nas zabieg wszczepienia implantów (implanty łódź), przeanalizujmy wszystkie wady i zalety takiego zabiegu.

Jak długo wszczepione implanty nie będą sprawiać kłopotów?

Z doświadczenia lekarzy specjalizujących się w implantologii wynika, że obecnie wszczepiane implanty mogą być użyteczne i bezpieczne przez okres dwudziestu lat od momentu ich wczepienia. Żeby tak się stało muszą jednak zostać spełnione następujące trzy warunki:

  • Dobry implantolog – od wiedzy i doświadczenia lekarza przeprowadzającego zabieg wszczepienia implantów również wiele zależy. Jeśli implantologia osadzi nasze implanty w sposób nieprawidłowy to może to skutkować poważnymi komplikacjami i konsekwencjami zdrowotnymi. Dlatego, zanim poddamy się zabiegowi warto starannie przyjrzeć się doświadczeniu lekarza, do którego chcemy udać się na zabieg. Ważny jest również jego sposób rozmowy pacjentem oraz działania diagnostyczne jakie zaleci w roli lekarza prowadzącego. Przed zabiegiem należy wykonać między innymi badanie specjalistyczne w postaci dentystycznej tomografii komputerowej (badanie CBCT) oraz inne konieczne badania.
  • Rodzaj implantu - to jaki implant zostanie wszczepiony pacjentowi zależy od decyzji lekarza prowadzącego. Taka decyzja jest uwarunkowana przez szereg czynników, które lekarz jest zobowiązany wytłumaczyć pacjentowi.
  • Postawa pacjenta - zwykle podstawową przyczyną poddania pacjenta zabiegowi wszczepienia implantów są znaczne ubytki w uzębieniu. Ubytki są efektem braku odpowiedniej higieny, profilaktyki stomatologicznej oraz mniejszej odporności organizmu pacjenta. Jeśli przed zabiegiem pacjent nie dbał o swoje zęby i jego uzębienie było tak zniszczone, że musiało zostać usunięte, to pacjent musi nauczyć się dbać o swoje implanty. Jeśli nie zrobi postępu w dbaniu o higienę jamy ustnej bardzo prawdopodobne jest, że jego implanty nie będą służyć mu przez dłuższy okres czasu.

Czy implanty zębowe oznaczają koniec problemów z uzębieniem?

Jeśli powyższe trzy warunki zostaną spełnione jest duża szansa na to, że wszczepione implanty zębowe będą służyć pacjentowi przez bardzo długi czas, bez większych problemów oraz niepotrzebnych komplikacji.

Zabieg wszczepienia implantów – czy jest się czego bać?

Jak już wspominaliśmy, przed dokonaniem zabiegu, musimy poddać się bardzo dokładnej diagnostyce w celu ustalenia, czy na pewno kwalifikujemy się do wspomnianego zabiegu. Często okazuje się jednak, że nim wszczepione zostaną nam implanty, konieczne jest leczenie innego typu, po to by do zabiegu wszczepienia implantów mogło w ogóle dojść.

Zabieg wszczepienia implantów jest zabiegiem głęboko inwazyjnym, dlatego w większości przypadków przeprowadza się go przy użyciu znieczulenia ogólnego w trakcie zabiegu na sali operacyjnej. Zdarzają się również przypadki wszczepiania implantów w znieczuleniu miejscowym. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta.

Pamiętajmy również o tym, że zabieg samego wszczepienia implantów jest dopiero jednym z etapów, który ma doprowadzić do odzyskania pięknego uśmiechu przez pacjenta.