Gazowa instalacja grzewcza może przyjąć jedną z dwóch form – bezzbiornikową lub zbiornikową. W pierwszym przypadku instalacja zasilana jest gazem ziemnym dostarczanym do naszej nieruchomości przez gazownię. W drugim gaz zasilający instalację pochodzi ze zbiornika, w którym przechowywany jest w postaci ciekłej. W zależności od wymogów technologicznych instalacji może to być propan lub propan butan. Gaz do ogrzewania domu znajdziemy na stronie eko-gaz.pl. Zanim jednak zdecydujesz się na ogrzewanie swojego domu gazem, sprawdź czy warto! W końcu gaz do ogrzewania nie jest najtańszym rozwiązaniem, a instalacja zbiornikowa to kłopot… Czy rzeczywiście tak jest?

Dzisiaj odpowiadamy na pytania i wątpliwości inwestorów, którzy z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na komfort korzystania z gazu ziemnego dostarczanego przez instalację gazową. Czy konieczność zdania się na zbiorniki zewnętrzne przekreśla ich szanse na czyste i bezobsługowe ogrzewanie domu oraz wody użytkowej? Okazuje się, że nie. A już za chwilę zdradzimy dlaczego.

Ogrzewanie gazem – dlaczego decydujemy się na droższe alternatywy?

Podstawowe pytanie, które spędza sen z powiek wielu inwestorom decydującym się na budowę własnego domu lub modernizację instalacji grzewczej w starym domu jest pytanie o opłacalność przedsięwzięcia. Na rynku dostępne są tańsze źródła energii, czy zasilanie instalacji grzewczej gazem jest więc sensowne? Wszystko zależy od naszych oczekiwań względem instalacji grzewczej. Jeśli zależy nam wyłącznie na jak najniższych rachunkach za ogrzewanie, faktycznie gaz do ogrzewania nie będzie naszym faworytem. Jeśli jednak chcemy od naszej instalacji CO i wody użytkowej czegoś więcej, może faktycznie warto rozważyć tę opcję…

Gaz jest paliwem czystym, i to w wielu aspektach. Nie bez znaczenia jest oczywiście fakt, iż jest to paliwo niezwykle ekologiczne, które nie powoduje zanieczyszczenia środowiska w trakcie spalania i nie przyczynia się do powstawania smogu. Bądźmy jednak szczerzy, decydując się na konkretną instalację grzewczą nie zawsze stawiamy na rozwiązania ekologiczne, gdyż ważniejsza jest dla nas nasza wygoda… A tu mamy jedno i drugie. Gaz do ogrzewania jest nie tylko ekologiczny i bezpieczny dla naszego zdrowia, ale i czysty w aspekcie użytkowym. Każdy, kto kiedykolwiek miał przyjemność zanurzyć się w odmętach tradycyjnej kotłowni z kotłem grzewczym wie, jak brudne może być ogrzewanie budynku. Jeśli nie chcemy mieć do czynienia z popiołem, węglem, pelletem oraz stertami innych paliw gaz – nawet w przypadku instalacji wyposażonej w zbiornik zewnętrzny – to zdecydowanie rozwiązanie dla nas.

Ważne dla wielu inwestorów jest również obsługiwanie i serwisowanie instalacji. W przypadku kotła grzewczego „dokładać do pieca” musimy nawet kilka razy w ciągu doby – wszystko zależy naturalnie od zaawansowania technologicznego kotła, który posiadamy w naszej kotłowni. W budynkach ogrzewanych gazem tego problemu nie ma. W wielu przypadkach nie ma również problemu z uzupełnianiem poziomu gazu w zbiorniku zewnętrznym. Jak to możliwe? Dostawą gazu zajmują się wyspecjalizowane firmy, które dostarczają gaz do zbiornika na telefon lub w oparciu o automatyczne pomiary telemetryczne. Wykorzystując pomiary telemetryczne możemy rozliczać się za zużyty gaz w równych interwałach czasowych – np. co miesiąc – dzięki czemu nie musimy pamiętać o monitorowaniu poziomu gazu w zbiorniku, a koszt ogrzewania domu w pewnym sensie rozkładamy sobie na raty. Jest to wygodne i bezproblemowe rozwiązanie, zupełnie jakbyśmy korzystali z gazu ziemnego z nitki.

Gaz do ogrzewania - obsługa instalacji zbiornikowej