Marzy nam się działka rekreacyjna za miastem… Może w górach, może nad jeziorem…, albo po prostu na skraju lasu, gdzieś z dala o zgiełku miasta i śmierdzących spalin. W końcu spełniamy swoje marzenie i kupujemy kawałek ziemi. I tak rodzi się pytanie, o to co z tym kawałkiem ziemi począć dalej? Może wybudować domek całoroczny, a może tylko letniskową dacię? Może do szczęścia wystarczy nam niewielki domek gotowy z drewna?

Planując trwałą zabudowę na działce rekreacyjnej musimy pamiętać, że rozpoczęcie jakichkolwiek prac ziemnych i budowlanych wymaga uzyskania zezwolenia na budowę. A jego otrzymanie, o czym niejeden z nas mógł się już przekonać, bywa nie tylko czasochłonne, ale również kosztowne. Czy istnieje jakiś inny sposób?

Odpowiedź na to pytanie jest tutaj: www.center-camp.pl. O co chodzi? Naturalnie, że o całoroczny domek holenderski, który możemy postawić na naszej działce/parceli w każdej chwili, bez zbędnych formalności i kosztownych prac budowlanych. Nie jesteś do końca przekonany? Koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł, który poświęciliśmy wadom i zaletom holenderskich domków całorocznych, które przebojem podbijają rynek turystyczny w Polsce.

 

Wady – brak?!

Po ujemnej stronie domków holenderskich jest tak niewiele, że aż chciałoby się powiedzieć, że te domy mobilne nie mają żadnych wad. Jednak, żeby oddać sprawiedliwość ich zagorzałym przeciwnikom postaraliśmy się coś wyłuskać, oto co znaleźliśmy:

  • Pierwotnie konstrukcje domków holenderskich były wykonywane z lekkich, a zarazem podatnych na uszkodzenia materiałów, które dodatkowo były bardzo podatne na szkodliwe odziaływanie czynników atmosferycznych. Nieprawidłowo konserwowany domek szybko ulegał degradacji i nie nadawał się do dalszego użytkowania. Niestety większość używanych holendrów dostępnych na polskim rynku to jeszcze te konstrukcje. Może stąd tak wiele negatywnych opinii na temat tego typu domków rekreacyjnych?

  • Ze względu na konieczność zachowania mobilności domki holenderskie muszą mieć ograniczoną powierzchnię. Najczęściej na rynku spotyka się konstrukcje o powierzchni równej od 20 do 40 metrów kwadratowych. Dla osób, które potrzebują czegoś większego – np. ze względu na dużą rodzinę lub licznych i często wpadających w odwiedziny na działkę gości – muszą szukać innych rozwiązań.

  • Ze względu na zastosowane podczas budowy materiały domki holenderskie wymagają regularnej konserwacji, nie są to konstrukcje bezobsługowe, co może zniechęcać niektórych potencjalnych inwestorów.

 

Zalety – cały wachlarz!

Po dodatniej stronie holenderskie domki całoroczne mają całą gamę zalet. Z ich długiej listy wybraliśmy tylko te najważniejsze:

  • Domki charakteryzuje mobilność, dzięki czemu ich ustawienie na działce nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Wspomnieliśmy o tym wcześniej, ale atut ten jest tak duży, że wymaga podkreślenia. Mobilność domków to także możliwość ich stosunkowo łatwej relokacji, dzięki czemu po zakończeniu dzierżawy gruntu domek możemy zaprać z sobą na inną działkę lub po prostu sprzedać.

  • Holendry oferują wysoką jakość warunków mieszkalnych w naprawdę przystępnej cenie. Na rynku wtórnym domek można kupić już za 10 tysięcy złotych, podczas gdy ceny nowych zaczynają się już od 30 tysięcy. To naprawdę niewiele za dom całoroczny, który spełnia wszystkie nasze potrzeby i oczekiwania.

  • Domki holenderskie pozwalają na swobodną aranżację wnętrz, dzięki czemu każdy może dostosować wnętrze swojego holendra do swoich indywidualny potrzeb i oczekiwań. To dodatkowo wpływa na jakość odpoczynku.

  • Holendry są dostępne w wariancie letnim oraz całorocznym. Pierwsze dostępne w niższych cenach doskonale sprawdzają się podczas wiosennych i letnich wyjazdów rekreacyjnych, drugie – za które będziemy musieli zapłacić nieco więcej – fantastycznie sprawdzają się we wszystkich warunkach pogodowych.

  • Domki mobilne są wyjątkowo uniwersalne. Możemy z nich korzystać niezależnie od zlokalizowania działki oraz doprowadzonych do niej przyłączy technicznych.