W sobotę wieczorem w Bielsku-Białej doszło do kolejnego zatrucia czadem. Osobę poszkodowaną zabrał zespół ratownictwa medycznego. Strażacy wykonali pomiary stężenia CO we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych. Najwyższe stężenie- 120 ppm - utrzymywało się w łazience i kuchni.

 

O tej porze roku zatrucia tlenkiem węgla zdarzają się stosunkowo często. Giną całe rodziny, wielu ludzi traci zdrowie. Najgorsze jest to, że czad działa podstępnie, nie można go wyczuć. Czad wydobywa się z przewodów kominowych w mieszkaniach ogrzewanych piecami. Do zatruć dochodzi też w trakcie niewłaściwej eksploatacji urządzeń gazowych - kuchenek, piecyków, podgrzewaczy wody. Tlenek węgla zwany potocznie czadem jest silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym gazem. Jego ofiary nie mają możliwości wykrycia zagrożenia.


Z początku mogą pojawić się bóle i zawroty głowy, ogólne osłabienie, mdłości, potem wymioty i utrata przytomności. Objawem zatrucia czadem mogą być także kołatania serca, zaburzenia równowagi, wzroku, słuchu, drżenie mięśni.


Już pierwsze symptomy złego samopoczucia w czasie kąpieli lub podczas przebywania w pomieszczeniu ogrzewanym węglem lub gazem powinny być sygnałem, którego nie wolno zlekceważyć. W takim przypadku należy otworzyć szybko okna i drzwi, osobę poszkodowaną ułożyć w strumieniu świeżego powietrza i natychmiast wezwać pomoc.


W trakcie oczekiwania na pomoc medyczną należy starać się udzielić poszkodowanej osobie pierwszej pomocy.


Tlenek węgla łatwo przenika z płuc do krwi i wiąże się z hemoglobiną, czyli czerwonym barwnikiem krwi. To powoduje, że jest ona niezdolna do transportowania tlenu do tkanek, w efekcie tlen do nich nie dociera i dochodzi do ich niedotlenienia. Czad uszkadza przede wszystkim układy sercowo-naczyniowy i nerwowy. Natychmiastowa śmierć osób, które uległy zatruciu tlenkiem węgla, spowodowana jest najczęściej zaburzeniami pracy serca. Wcześniej pojawiają się zaburzenia pracy mózgu.


Osoby, które uległy zatruciu, wymagają natychmiastowej pomocy. Ich leczenie jest często trudne i długotrwałe. Zdradliwym skutkiem zatrucia czadem bywają pojawiające się nierzadko dopiero po pewnym czasie - objawy neuropsychiczne występujące po postacią zaburzeń pamięci, zmian osobowości, zaburzeń koncentracji. Następstwem zatruć są też częste dolegliwości układu oddechowego, uszkodzenia słuchu, wzroku, wątroby.

 

 

źródło: Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej