16 listopada w siedzibie Starostwa Powiatowego przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego przeprowadzili szkolenie dotyczące osuwisk.

Spotkanie to adresowano do przedstawicieli administracji publicznej – gmin i wydziałów Starostwa Powiatowego zajmujących się tymi zagadnieniami.

Pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego akcentowali, że ruchy masowe ziemi stanowią poważne zagrożenie, a jedną z ich form są usuwiska.

Główne czynniki wpływające na rozwój osuwisk to elementy budowy geologicznej, geometria stoku, wzrost wilgotności gruntu spowodowany np. opadami deszczu i roztopami, naturalna erozja stoku albo erozja spowodowana działaniami człowieka np. przy budowie dróg, budownictwie mieszkaniowym czy z uwagi na wzmożony ruch komunikacyjny.

Osuwiska powodują znaczne zniszczenia i duże straty materialne, szkody na drogach, ciągach komunikacyjnych, w sieciach przesyłowych.

Dlatego tak ważne jest prognozowanie zagrożeń oraz czynników je powodujących np. wzmożonych opadów deszczu czy wstrząsów sejsmicznych, a także rejestr osuwisk i ich monitoring przy zastosowaniu nowoczesnych technik i metod ( na określonych mapach, kartach rejestracyjnych i przy zastosowaniu cyfrowej dokumentacji fotograficznej). Omówiono także metodykę monitoringu wielkoobszarowego. Zwrócono uwagę na znaczenie niwelowania negatywnego odziaływania ruchów masowych ziemi, prac naprawczych, zabezpieczających i działań prewencyjnych.

Prowadzący szkolenie zapoznali jego uczestników z aplikacją Systemu Osłony Przeciwosuwiskowej (na stronie www. pgi.gov. pl) , który jest projektem krajowym, realizowanym w kilku etapach. Jego podstawowym celem jest rozpoznanie i udokumentowanie wszystkich osuwisk oraz terenów potencjalnie zagrożonych ruchami masowymi w Polsce oraz założenie systemu monitoringu na 60 wybranych osuwiskach. Stanowi to punkt wyjścia do tworzenia map podatności osuwiskowej i opracowania systemu prognozowania, oceny i redukcji ryzyka osuwiskowego w Polsce, co łączy się z ograniczeniem w znacznym stopniu szkód i zniszczeń wywołanych rozwojem osuwisk.

Szkolenie w ramach projektu Systemu Osłony Przeciwosuwiskowej, finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zorganizowali pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa pod kierownictwem naczelnik Edyty Szkorupy.

/Tekst i foto: A. Macher/