Społeczeństwo XXI wieku jest w większym stopniu zagrożone przez nowotwory, niż wcześniejsze generacje, które żyły w spokojniejszych czasach, z mniejszą ekspozycją na stres i szkodliwe czynniki oraz używki niszczące organizm. Dlatego tak ważne jest nauczenie się na nowo dbania o swój organizm i dostarczanie mu jak najzdrowszych substancji. O tym wszystkim mogli dowiedzieć się uczniowie trzech powiatowych szkół średnich z Czechowic-Dziedzic, czyli Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych, Zespołu Szkół „Silesia” oraz Liceum Ogólnokształcącego, którzy wzięli udział we wczorajszym spotkaniu na temat profilaktyki chorób nowotworowych, zorganizowanym przez Zarząd Powiatu wraz ze Stowarzyszeniem „Amazonki” w Bielsku- Białej. Grupa słuchaczy nie została wybrana przypadkowo, ponieważ także licealiści i studenci narażeni są na nowotwory. Nie bez znaczenia jest także to, że w tym okresie często pojawiają się różnego rodzaju nawyki żywieniowe czy uzależnienia, mające wpływ na późniejsze wystąpienie niektórych nowotworów.

Jak duży sens mają takie spotkania, jak ważne jest to żeby dbać o siebie i dlaczego należy zwiększać swoją wiedzę także w dziedzinie zdrowia, nawet jeśli teraz wydaje się młodym ludziom, że nie jest im to potrzebne, mówił młodzieży Andrzej Płonka Starosta Bielski oraz członek Rady do spraw Zdrowia Publicznego przy Ministerstwie Zdrowia, który otwierał spotkanie. Wtórowały mu Katarzyna Adamiec Członek Zarządu Powiatu odpowiedzialna za sprawy zdrowia oraz Lucyna Majewska Naczelnik Wydziału Zdrowia i Helena Byrdy- Przybyła Przewodnicząca Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Powiatu. Po oficjalnym otwarciu rozpoczęła się część merytoryczna.

„Nowotwory są zagrożeniem w każdej grupie wiekowej (...)”- tak brzmiały jedne z pierwszych słów pani dr Bogusławy Waligóry – Klimurczyk, Prezes Stowarzyszenia Amazonek w Bielsku- Białej, której wykład inaugurował całe spotkanie. Wystąpienie dotykało ogólnej problematyki zachorowalności na choroby nowotworowe, tego czym owa choroba jest i jak ważna jest profilaktyka w każdym wieku. Najważniejsze jednak było stwierdzenie, że osoby młode także są zagrożone chorobami nowotworowymi i mają duży wpływ na to, czy wystąpią one w przyszłości.

Zaraz po zakończeniu części ogólnej spotkania wszyscy słuchacze zostali podzieleni na dwie grupy i chłopcy przeszli do innej sali na wykład o profilaktyce raka jądra z lek. med. Adamem Kołodziejczykiem, a dziewczęta wysłuchały prelekcji dr n. med. Agnieszki Zemanek- Wojnowskiej związanego z problematyką profilaktyki raka szyjki macicy. Obie prelekcje poparte bogatymi prezentacjami cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród słuchaczy i były podstawą do dyskusji i pytań zaraz po ich zakończeniu.

Na koniec młodzież wypełniła przygotowane ankiety z których wynika, że istnieje duża potrzeba takich spotkań i zwiększania wiedzy na temat chorób nowotworowych. Równie ważne, według młodzieży, jest akcentowanie jak ważny jest prozdrowotny styl życia, a szczególnie profilaktyka onkologiczna. Jest więc spora szansa, że pojawią się kolejne podobne inicjatywy w przyszłości.

/D.C./