W Książnicy Beskidzkiej miała miejsce interesująca debata poświęcona bezpieczeństwu osób starszych, organizowana przy współpracy Komendy Miejskiej Policji w Bielsku – Białej.

Jej głównym celem było wyczulenie seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa oraz przekazanie wyczerpujących informacji jak w takich sytuacjach należy postępować.

Zwracano również uwagę na fakt, iż w ostatnim czasie oszuści uaktywnili się z powodu powrotu do dawnego wieku emerytalnego namierzając potencjalne ofiary w okolicach budynku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a potem pukając do ich drzwi i ofertując na przykład odpłatne wyliczenie korzystniejszej emerytury.

I zastępca Komendanta Miejskiego Policji Krzysztof Gałuszka i moderator dyskusji, naczelnik Wydziału Prewencji Mariusz Kuliński przekazywali seniorom podstawowe zasady ochrony przed oszustami.

Należy będąc w domu zawsze zamykać drzwi wejściowe na klucz, stosować łańcuch lub inne tego typu zabezpieczenia. Nie otwierać drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł. Jeśli zjawi się przedstawiciel jakiejś instytucji bez otwierania drzwi należy sprawdzić telefonicznie czy został do naszego domu skierowany, jeśli nie mamy telefonu, należy poprosić, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok. Jeśli musimy kogoś wpuścić, nie zostawiajmy go ani przez chwilę samego w mieszkaniu, najlepiej, żeby obecny był wtedy ktoś z rodziny albo z sąsiadów. Nie przekazujmy żadnych pieniędzy funkcjonariuszom służb, akwizytorom, inkasentom, nie podpisujmy żadnych umów. Nie przekazujmy także pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za naszych krewnych, zwłaszcza kiedy proszą o przekazanie pieniędzy za pośrednictwem nieznanych nam osób. Mając pieniądze w domu, należy je schować w miejscu znanym tylko nam i niestandardowym (szafy z pościelą są zazwyczaj penetrowane przez przestępców w pierwszej kolejności.). Nie udzielajmy żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych osobowych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mówmy o planach życiowych własnych czy kogoś z rodziny. Jeśli mamy jakieś wątpliwości co do tożsamości telefonującego krewnego, funkcjonariusza, inkasenta, natychmiast powiadamiamy o tym Policję, dzwoniąc pod numer 997.

Na spotkaniu w Książnicy Beskidzkiej rozmawiano także o tzw. Kopertach Życia, które zawierają najważniejsze informacje o stanie naszego zdrowia i w sytuacji zagrożenia, wypadku czy zasłabnięcia, omdlenia mogą być przydatne dla służb medycznych i socjalnych, policji, straży pożarnej i straży miejskiej.

/Tekst i foto: A. Macher/