Od 12 do 14 grudnia trwały Dni Otwarte Centrum Aktywizacji i Integracji w Bielsku – Białej przy ulicy Legionów 54.

Centrum powstało dzięki realizacji projektu „Powiat bielski – Partnerstwo, Integracja, Aktywizacja”. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku-Białej jest liderem wiodącym tego projektu, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego . Jego wartość to 5 mln złotych, w tym dofinansowanie 4 mln 250 tysięcy złotych.

Projekt realizowany jest w okresie od 01.10.2015 do 31.12.2017 w partnerstwie z gminami: Bestwina, Czechowice-Dziedzice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Szczyrk, Wilamowice, Wilkowice.

Jak informuje dyrektor PCPR Katarzyna Olszyna głównym celem projektu, realizowanego w okresie od 01.10.2015r. do 31.12.2017 roku jest partnerskie wdrażanie programów aktywnej integracji na terenie powiatu, w oparciu o kompleksowe działania, których zastosowanie prowadzić będzie do zwiększenia zdolności do zatrudnienia oraz integracji społeczno-zawodowej osób i grup doświadczających wykluczenia społecznego. Grupę docelową stanowią osoby bezrobotne i bierne zawodowo, w tym niepełnosprawne ora usamodzielniające się, w tym młodzież z ośrodków wychowawczych i socjoterapii. Objęliśmy wsparciem 259 osób, w tym 165 osób bezrobotnych i biernych zawodowo, 74 osoby niepełnosprawne, 20 osób usamodzielniających się. w oparciu o indywidualnie dobrane formy wsparcia będące wynikową przeprowadzonej szczegółowej analizy i diagnozy potrzeb osób objętych wsparciem. Projektodawca nie wprowadził także ograniczenia wiekowego.

Podczas Dni Otwartych Centrum Aktywizacji i Integracji odwiedzili przedstawiciele samorządu powiatu bielskiego: wicestarosta bielski Grzegorz Szetyński, członkowie Zarządu Powiatu Katarzyna Adamiec i Stanisław Pięta, sekretarz powiatu Halina Kopeć oraz skarbnik powiatu Bożena Rawicka. Wszyscy byli pod wrażeniem Centrum, jego funkcjonalności, estetyki, wyposażenia, a także organizacji zajęć i dostosowania do różnorodnych potrzeb uczestników, uczenia ich zaradności, samodzielności, aktywności społecznej, czy uwzględniania ich potrzeb zdrowotnych np. złagodzenia barier utrudniających funkcjonowanie na rynku pracy, wżyciu rodzinnym i osobistym.

/Tekst i foto: A. Macher/