Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bielsko-Biała

Szachy to często niedoceniana gra, która ma bardzo pozytywny wpływ na młodego człowieka. Zabawa bierkami uczy logicznego myślenia, przewidywania, sportowego współzawodnictwa, cierpliwości a także trenuje pamięć. Patrząc jednak na to, jak zmienia się frekwencja w Powiatowej Lidze Szachowej pod patronatem Starosty Bielskiego Andrzeja Płonki, trzeba przyznać że postrzeganie tej gry wśród młodzieży jest dziś inne niż kiedyś. W pierwszych edycjach brało bowiem udział około 50 uczestników, natomiast tegoroczną organizowano już dla 105 młodych adeptów tej królewskiej gry. To pokazuje jak na przestrzeni kilku lat można stworzyć ciekawą i angażującą młodzież inicjatywę, w tak niszowej dyscyplinie.

A widać wyraźnie, że młodzież garnie się do kolejnych starć na szachownicach, ponieważ rozpoczynający się w sobotę o 9:00 na Sali Sesyjnej Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku-Białej turniej, każdy z graczy otwierał z uśmiechem i werwą do gry, ku zdziwieniu ale i satysfakcji organizatorów. Zanim jednak rozpoczęły się zmagania głos zabrał Pan Czesław Pszczółka, główny organizator Ligi szachowej z ramienia Starostwa Powiatowego, który przypomniał podstawowe zasady, odczytał kilka najlepszych miejsc w każdej kategorii wiekowej oraz życzył zawodnikom powodzenia i skupienia w poszczególnych potyczkach. W ślad za nim, przypominając zasady, głos zabrał główny sędzia turnieju Pan Michał Paździora. Gdy młodzi szachiści zajęli już swoje miejsca nastąpiło przywitanie i inauguracja pierwszej partii. Był to jednak dopiero początek dobrych sportowych emocji które rozpostarły się na całe, kilkugodzinne spotkanie. Każda z siedmiu regulaminowych rund przebiegała w spokoju i skupieniu bowiem szachiści wiedzieli, że zwycięstwo czy porażka wpłynąć mogą na ostateczną pozycję w końcowym rankingu. Absencja dwóch kluczowych w swoich grupach zawodniczek także przyniosła spore emocje i pewne zmiany w tabelach w kończącym całe spotkanie Turnieju Mistrzów, ale o tym za chwilę.

Gdy zegary szachowe odmierzyły koniec czasu w ostatniej, siódmej rundzie, przygotowano końcową klasyfikację. I tak w klasach 1-3 w grupie dziewcząt zwyciężyła Paulina Zuber z SP w Zabrzegu przed Emilią Prochot z SP w Porąbce i Magdaleną Łukasik także uczennicą SP w Porąbce. Wśród chłopców pierwsze miejsce zdobył Tomasz Makuch z SP 1 w Kozach, drugie Karol Olesik z SP w Zabrzegu a trzecią pozycję zajął Stanisław Falfus z SP1 w Kozach. Rywalizację wśród dziewcząt z klas 4-7 wygrała Dagmara Baran z SP w Zabrzeg wyprzedzając tym samym drugą, nieobecną ponownie, Julię Wojtas z Katolickiej SP w Czechowicach-Dziedzicach i trzecią Aleksandrę Kulkę z SP 1 w Kozach. W tej samej grupie wśród chłopaków wygrał Maciej Honkisz z Niepublicznej SP w Kozach, jako drugi uplasował się Jakub Gandzel z SP w Zabrzegu a trzeci stopień podium zajął Franciszek Mudyna z SP 2 w Kozach. Rywalizacja dziewcząt w Gimnazjach toczyła się bez liderki Julii Zimny z Gimnazjum w Zabrzegu, która mimo wszystko obroniła pierwsze miejsce wynikami z poprzednich 3 turniejów. Druga została Anna Suchodolska z Gimnazjum w Jasienicy a trzecia Kamila Senecka z Niepublicznego Gimnazjum w Kozach. W grupie chłopaków wygrał Paweł Distel z Gimnazjum Katolickiego w Czechowicach-Dziedzicach, drugie miejsce zajął Michał Pollak z Gimnazjum w Zabrzegu a trzecie przypadło Rafałowi Łukoszowi także z Zabrzega.

Zwycięzcy swoich kategorii mierzyli się następnie w Finałowym Turnieju Mistrzów, wyjątek stanowił udział drugiej wśród gimnazjalistek Anny Suchodolskiej, która znalazła się w finale pod nieobecność pierwszej Julii Zimny. Mimo że starli się najlepsi, zwycięzca mógł być tylko jeden. Został nim Paweł Distel, który powrócił po rocznej przerwie na szachowy tron, zwalniany przez nieobecną Julię Wojtas. Ciekawe w historii całej Ligi jest to, że Ci zawodnicy wymieniają się tytułem najlepszego zawodnika już od kilku edycji.

Oprócz klasyfikacji indywidualnej wyłoniono także najlepsze szkoły, sumując wyniki wybranych uczniów. Tutaj najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa w Zabrzegu przed dwiema Szkołami Podstawowymi w Kozach- odpowiednio „jedynką” na drugim i „dwójką” na trzecim miejscu.

Wszyscy wymienieni zawodnicy otrzymali medale i dyplomy a zwycięzcy także i puchary, wręczane przez Starostę Bielskiego Andrzeja Płonkę, oraz sędziego Michała Paździorę.

Nagrodę otrzymał także Miłosz Wieczorek z SP 2 w Kozach, który był najmłodszym zawodnikiem tegorocznej edycji. Watro podkreślić, że była to nagroda specjalna, ufundowana przez jednego z patronów medialnych Powiatowej Ligi Szachowej, tygodnik „Kronika Beskidzka”. Medal z logo periodyku i drobny upominek oraz dyplom wręczyli młodemu zawodnikowi Prezes Wydawnictwa „Prasa Beskidzka” Mirosław Galczak oraz Pan Starosta.

Partner medialny przygotował także wyjątkową nagrodę fundując puchar w kształcie gońca szachowego dla najlepszej szkoły, która otrzymała także z rąk prezesa Galczaka słodki upominek.

Na koniec, ku uciesze zawodników, rozdane zostały plecaki firmy Martes Sport, które otrzymali uczestnicy co najmniej 3 spotkań. Z okazji zbliżającego się wspomnienia św. Mikołaja, gracze otrzymali także czekolady.

Największą radość dała jednak zapowiedź kolejnej edycji już w przyszłym roku.

Pełna klasyfikacja czwartego turnieju:

Szkoły podstawowe:

http://chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_7311/results.html?l=pl&tb=10_

Gimnazja:

http://chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_7309/results.html?l=pl&tb=10_


Pełna klasyfikacja Powiatowej Ligi Szachowej:

Klasyfikacja generalna Szkoły Podstawowe

Klasyfikacja generalna Szkoły Podstawowe

Klasyfikacja generalna Gimnazja

Klasyfikacja generalna Gimnazja

Klasyfikacja Turnieju Mistrzów

Klasyfikacja Turnieju Mistrzów

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowania Turniejów w Domu Kultury w Porąbce, w Domu Kultury w Kozach, w Gminnym Domu Kultury w Buczkowicach i w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej, sędziom turnieju Panom Michałowi i Tadeuszowi Paździorom, oraz nauczycielom za pracę włożoną w opiekę i przygotowanie uczestników.

/D.C./

/fotorelacja: Dawid Czernek i Mirosław Galczak/