Powiat bielski wzbogacił się w ostatnich dniach o kolejny obiekt sportowy. W Rudzicy w gminie Jasienica, w niespełna w dwa lata zbudowano

Ujeto dwóch wandali

W dniu 6 grudnia 2018 roku ok. godz. 8.40 funkcjonariusze Referatu patrolowo-interwencyjnego ujęli dwóch mężczyzn, którzy uszkodzili pojazd zaparkowany na ul. Cieszyńskiej w Bielsku-Białej.

0792e9ab6278470da24c15aae2d30f9befb93173.jpg
Bielscy policjanci włączyli się w akcję pn: „Ze Sznupkiem bezpieczni w drodze”. Jej inicjatorem jest Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach we współpracy z Centrum Rozwoju Lokalnego z siedzibą w Zawierciu.
685a3a0401f0711655ae6f9c762fd86bdd3e0c6f.jpg
6 grudnia, prezydent Jarosław Klimaszewski wspólnie z wychowankami bielskiego domu dziecka uroczyście zapalił iluminacje na największej w mieście choince, która jak co roku stanęła na placu Bolesława Chrobrego.
57b03425e12ad49dee89b71efbbb40ac606c744b.jpg
W dniach 5-6 grudnia 2018 r. nasze miasto odwiedziła grupa touroperatorów z Japonii, którzy do Polski przyjechali na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej.
6171b612e04cc7b2896bff3f6be53851019bbdaf.jpg
Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB Oddział w Krakowie, informuje o możliwości wystąpienia od godz. 21:30 dnia 07.12.2018 do godz. 02:30 dnia 08.12.2018 silnego wiatru (stopień 1).
Drukuj
PDF

Więcej…Wczoraj późnym wieczorem pięć zastępów straży pożarnej gasiło pożar w budynku jednorodzinnym w Kozach.

Kiedy jednostki straży pożarnej przybyły na miejsce zdarzenia, dym wydobywał się z piwnicy budynku jednorodzinnego. Przyczyną zadymienia były palące się śmieci i materiały łatwopalne, znajdujące się w okolicy pieca. Strażacy wynieśli żarzące się materiały, następnie zostały one przelane wodą. Po ugaszeniu pożaru, piwnicę oddymiono i przewietrzono. Współwłaścicielka, która przebywała w piwnicy została przebadana przez zespół ratownictwa medycznego - nie wymagała dalszej hospitalizacji.

 • Przez <a href=Katowice przejdzie „Marsz dla Klimatu”" />

  Podczas trwającego w Katowicach Szczytu Klimatycznego ONZ odbywa się szereg wydarzeń towarzyszących, a także tych, które są organizowane przez inne podmioty. Jednym z takich wydarzeń jest organizowany przez Fundację Strefa Zieleni w sobotę 8 grudnia „Marsz dla Klimatu".

 • Z powietrza zabezpieczają COP 24

  Od 1 grudnia w związku z zabezpieczeniem szczytu klimatycznego COP 24 nad aglomeracją śląską obowiązuje całkowity zakaz cywilnych lotów statków powietrznych. Przestrzeń powietrzną patrolują policyjne śmigłowce. Podczas jednego z powietrznych patroli policjantom towarzyszyła ekipa telewizyjna TVN 24 i redakcja Gazety Wyborczej.

 • Zatrzymany za kradzież sklepową

  Nawet do 5 lat więzienia grozi 22-letniemu mężczyźnie, który jest podejrzany o kradzież perfum o wartości ponad 700 zł. Sprawcę ujęli pracownicy ochrony i przekazali w ręce policjantów z Jasienicy. Rabuś, po nocy spędzonej w policyjnym areszcie, usłyszał zarzuty.

 • Uroczyste pasowanie kadetów klas mundurowych

  Dzisiejsza uroczystość miała szczególne znaczenie dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku-Białej, którzy swoją przyszłość zamierzają związać z mundurem. Uczniowie klas pierwszych zostali mianowani na kadetów. W tej podniosłej uroczystości uczestniczył Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bielsku-Białej mł.insp. Grzegorz Jakubiec.

 • Mówiąc w ogromnym skrócie praca dentysty polega na leczeniu chorób zębów, co de facto sprowadza się do leczenia ubytków próchniczych. Dentysta może także zajmować się stomatologią estetyczną, a więc zabiegami, których głównym zadaniem jest poprawa estetyki uzębienia poprzez wybielanie zębów lub zakładanie tzw. licówek. Odbudową zębów po ekstrakcjach oraz naturalnej utracie uzębienia zajmuje się natomiast protetyk i/lub implantolog. Oczywiście stomatologia posiada znacznie więcej dziedzin specjalistycznych, w ramach których dentyści specjalizują się w rozwiązywaniu określonych problemów. Wróćmy jednak do pracy dentysty.

  O swojej pracy opowiada dentysta z miejscowości Tarchomin.

  Pacjent na pierwszej wizycie

  Nowi pacjenci na ogół trafiają do mojego gabinetu, bo boli ich ząb lub odczuwają dyskomfort podczas jedzenia/picia. Moim zadaniem jest wówczas ocena stanu jamy ustnej oraz zidentyfikowanie miejsca bólu/źródła dyskomfortu. Znalezienie źródła bólu nie zawsze jest tak proste, jak pacjentowi mogłoby się wydawać. Często zmiana jest niewidoczna gołym okiem, na przykład dlatego, że jest wynikiem próchnicy wtórnej. Standardowo w przypadku próchnicy wtórej wokół wypełnienia tworzy się żółtawa otoczka, która sugeruje, ze pod plombom dzieje się coś niedobrego. Jednak czasami dolegliwości bólowe poprzedzają wytworzenie się otoczki i stąd trudności w diagnozie. Wówczas bardzo pomocne okazuje się zdjęcie panoramiczne jamy ustnej, na którym widać wszystkie zmiany i nieprawidłowości. Wystarczy jeden rzut oka na zdjęcie, żeby zidentyfikować ewentualne nieszczelności w wypełnieniach, które mogą być źródłem problemu. Po rozpoznaniu źródła problemu przychodzi czas na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Leczenie jest każdorazowo uzależnione od problemu, a także – w przypadku wyboru rodzaju wypełnienia – od preferencji pacjenta. Mimo dostępnych innych wypełnień, ja swoim pacjentom polecam przede wszystkim wypełnienia światło-utwardzalne.

  Zaawansowanie procesu próchnicowego a leczenie

  Jako że w swojej pracy najczęściej mam do czynienia z ubytkami próchniczymi, to właśnie na ich leczenie chciałbym zwrócić uwagę czytelników. O podjęciu określonych działań leczniczych decyduje etap, na jakim jest proces próchnicowy, a etapów możemy wyróżnić cztery. Pierwszy to próchnica początkowa, która przyjmuje postać kredowobiałych odwapnieni widocznych na powierzchni zęba. Odwapnienia te nazywa się plamami próchnicowymi. Są one widocznym znakiem ubytku tkanek twardych zęba. Na szczęście próchnica początkowa jest łatwa i szybka w leczeniu, a ubytki najczęściej na tyle płytkie, że ich czyszczenie nie wymaga znieczulenia. Oczywiście o tym, czy leczenie odbywa się ze znieczuleniem, czy też nie decyduje pacjent. Drugi etap próchnicy to próchnica powierzchniowa. O próchnicy powierzchniowej mówimy, kiedy zmiany zaatakowały wyłącznie szkliwo. Próchnica powierzchniowa jest również łatwa i praktycznie bezbolesna w leczeniu. Schody zaczynają się nieco później, od próchnicy średniej. Próchnica średnia to próchnica, która swoim zasięgiem zdążyła już objąć nie tylko szkliwo, ale również zębinę. Zmiana próchnicowa jest więc głębsza niż w przypadku próchnicy powierzchniowej, a jej leczenie jest bardziej inwazyjne. Ostatnim stopniem zaawansowania próchnicy jest próchnica głęboka. O próchnicy głębokiej mówimy wówczas, gdy ognisko próchnicowe obejmuje szkliwo oraz znaczną część zębiny i jest blisko nerwu. Nierzadko zdarza się, że wyczyszczenie takiej zmiany wymaga odsłonięcia nerwu. Usuwanie zamian próchnicy głębokiej jest bolesne i nieprzyjemne.

  praca dentysty Tuchomin

  A skoro o odmianach i stopniach zaawansowania procesu próchniczego mowa, warto jeszcze powiedzieć o próchnicy atypowej. To odmiana próchnicy, która dotyka zęby po wcześniejszym leczeniu kanałowym. Pacjenci często dziwią się, że ząb pozbawiony nerwu może zostać dotknięty zmianami próchniczymi, a może.

  Przeciwdziałanie

  Jako dentysta z wieloletnim doświadczeniem nieustannie powtarzam swoim pacjentom, że najlepszym sposobem przeciwdziałania próchnicy to podniesienie higieny jamy ustnej, w połączeniu z regularnymi wizytami w gabinecie stomatologicznym.

  Właściciele domów jednorodzinnych z ogrodami często rozważają różne formy aranżacji ogrodu, tak aby był on miejscem funkcjonalnym oraz atrakcyjnym dla domowników. Jednym z pomysłów na aranżację przydomowego ogródka jest montaż basenu lub ogrodowego jacuzzi. Dla wielu ogrodowe minibaseny z hydromasażem to spełnienie marzeń o domowym SPA. Nie brakuje jednak osób, które obawiają się, że korzystanie z jacuzzi w ogrodzie będzie utrudnione lub wręcz niemożliwe z powodu dzieci, które będą okupowały basen i generowały dużo hałasu. Czy rzeczywiście tak musi być? Czy przydomowe jacuzzi nie może być funkcjonalne zarówno z perspektywy dorosłych, jak i dzieci?


  W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie o sensowność instalacji minibasenu z masażem wodnym w ogrodzie oraz podpowiemy co zrobić, żeby basen z hydromasażem mógł być źródłem relaksu dla dorosłych, jednocześnie pełniąc formę wodnej atrakcji dla dzieci. Jeśli zastanawiasz się, czy instalacja jacuzzi w twoim ogrodzie to dobry pomysł, serdecznie zapraszamy do dalszej lektury!

   

  Po pierwsze, czy warto kupować jacuzzi do ogrodu?

  Wielu inwestorów przymierzających się do zakupu minibasenu z hydromasażem zastanawia się, czy w polskim klimacie instalacja takiego urządzenia na zewnątrz domu ma jakikolwiek sens. W końcu z zewnętrznego jacuzzi korzystać będziemy praktycznie wyłącznie w sezonie letnim, kiedy pozwoli nam na to temperatura. Tymczasem z wanny SPA zainstalowanej w pokoju kąpielowym będziemy mogli korzystać wedle potrzeby, niezależenie od panujących za oknem warunków atmosferycznych. Owszem, w inwestycję w zewnętrzne jacuzzi wkalkulowane jest ryzyko, że z urządzenia będziemy korzystali wyłącznie sezonowo, choć de facto jest to urządzenie całoroczne i temperatura powietrza nie wypływa na możliwość użytkowania. Z drugiej jednak strony, zamknięta w pomieszczeniu wanna z hydromasażem to także urządzenie, z którego korzystamy sezonowo – mało kto decyduje się na ciepłe jacuzzi w pomieszczeniu w środku lata. Dlatego też decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania – do domu lub do ogrodu – należy podejmować niezależnie od stereotypów oraz utartych schematów myślowych, gdyż mogą nas one zwieść na manowce.

   

  Dzieci i jacuzzi

  Rodziny z małymi dziećmi na ogół nie decydują się na instalację ogrodowego jacuzzi ze względu na:

  • obawy, że dziecko może sobie zrobić krzywdę, jeśli urządzenie będzie w ogrodzie;
  • przekonanie, że dzieci będą do tego stopnia okupowały urządzenie, że dorośli i tak nie będą mieli szans z niego skorzystać, o relaksie nawet nie wspominając;
  • przeświadczenie, że chemia stosowana w minibasenach ogrodowych jest tak silna, iż nie powinny mieć z nią styczności dzieci.

  W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Nieużytkowany basen ogrodowy z hydromasażem – przede wszystkim ze względu na czystość oraz temperaturę wody – przykrywamy specjalną pokrywą. Dzięki temu basen nie jest niebezpieczny dla dzieci, które bawią się w ogrodzie. Nic do niego nie wpadnie, a dobrze dobrana i założona pokrywa jacuzzi z pewnością nie zapadnie się pod dzieckiem, które omyłkowo na niej stanie. Oczywiście warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu dzieci i uczeniu ich, żeby na pokrywie minibasenu jednak nie stawały, gdyż może to być niebezpieczne. Nieuzasadnione są także obawy o chemię stosowaną do uzdatniania wody. Jest ona całkowicie bezpieczna dla skóry dziecka – z podobnymi substancjami dziecko ma do czynienia na basenie miejskim. Oczywiście, żeby zapewnić 100% bezpieczeństwo po zakończeniu zabawy zaleca się kąpiel pod prysznicem.

   

  A co z zasadami korzystania z jacuzzi…?

  O tym, czy dzieci i rodzice będą potrafili koegzystować i dzielić się przyjemnością użytkowania ogrodowego minibasenu zależy przede wszystkim od zasad, które wspólnie ustalicie. Bardzo pomocne okazują się proste komunikaty, w których przekazujemy sobie informację na temat formy zabawy/odpoczynku, jakiej oczekujemy w danym momencie. W praktyce okazuje się bowiem, że rodzice równie chętnie szaleją i wygłupiają się w jacuzzi jak dzieci.

  minibaseny ogrodowe

  Autogaz Śląsk oferuje wachlarz usług związanych z montażem oraz serwisem samochodowych instalacji gazowych LPG do różnego rodzaju silników.

  Rodzaje zbiorników autogazu

  Zbiornik gazu jest jednym z podstawowych elementów instalacji gazowej i służy do przechowywana paliwa do zasilania pojazdu w formie płynnej. Wykonany jest z wysokiej jakości stali, grubości minimum 3 mm, o wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Każdy zbiornik LPG poddawany jest testom wytrzymałościowym i zaopatrzony jest w certyfikat. Certyfikaty na zbiorniki zazwyczaj gwarantują sprawdzoną szczelność i wytrzymałość na10 lat. Zbiornik standardowo jest również wyposażony w kołnierz, do którego mocowany jest osprzęt zbiornika. Ze względu na bezpieczeństwo zbiorniki są wypełniane maksymalnie gazem w 80 %. Zbiornik gazu dobiera się do rozmiaru wnęki bagażnika. Zbiorniki gazowe występują w wielu różnych rozmiarach i produkowane są przez wiele różnych firm na całym świecie, jednak do wyboru mamy zasadniczo dwa rodzaje zbiorników w kształcie walca i w kształcie koła zapasowego, dostępne w wielu typach i rozmiarach:

  • toroidalny wewnętrzny i zewnętrzny – pierwszy zastępujący koło zapasowe pojazdu we wnęce bagażnika, drugi zastępujący koło zapasowe powieszone pod wnęka bagażnika,
  • cylindryczne inaczej walcowe – możliwe do zamontowania we wnęce bagażnika, w którym nie ma wnęki na koło zapasowe lub jest za mała do zamontowania zbiornika innego typu.

  Zbiorniki torioidalne

  Zbiornik toroidalny LPG w kształcie koła to najczęściej stosowany rodzaj zbiornika, który można spotkać zarówno w samochodach osobowych jak i dostawczych. Zaleta tego typu zbiorników jest fakt, że można je zamontować w miejscu koła zapasowego w podłodze bagażnika lub pod spodem samochodu. Umieszczenie go we wnęce koła zapasowego nie powoduje zasadniczej zmiany funkcjonalności bagażnika. Można z powodzeniem wykorzystywać pełne właściwości przestrzeni ładunkowej samochodu, również po rozłożeniu tylnych siedzeń. Wiele samochodów ma koło zapasowe podwieszone pod podwoziem. Jeśli tylko są możliwości techniczne można zamontować zbiornik pod spodem samochodu. Ze względu na swoja konstrukcję, zbiorniki toroidalne mają stosunkowo małą pojemność, co powoduje, że zasięg samochodu na gazie jest mniejszy niż na benzynie. Jednak mniejszy zasięg na gazie nie jest problemem, ponieważ dobrze rozwinięta sieć stacji LPG gwarantuje swobodne podróżowanie, a gdy zabraknie gazu, zawsze mamy do dyspozycji benzynę.

  rodzaje zbiorników Autogazu

  Zbiorniki cylindryczne

  Zbiorniki tego rodzaju najczęściej montowane są za oparciami tylnej kanapy w poprzek auta. W zależności od wymiarów zbiornika, może on zajmować całą szerokość między nadkolami lub tylko część, pozostawiając tym samym możliwość przewożenia długich elementów po złożeniu tylnego oparcia. Można go również umieszczać wzdłuż auta, po lewej lub po prawej stronie. Po położeniu tylnych oparć taki sposób jego zamocowania pozwala na korzystanie z większej przestrzeni ładunkowej pojazdu. Rozwiązanie to było najczęściej stosowane, w momencie gdy nie było jeszcze dostępnych zbiorników toroidalnych. Jednak montaż zbiornika walcowego wzdłuż pojazdu po jednej stronie bagażnika, powoduje jego nierównomierne obciążenie. Może to negatywnie wpływać na właściwości jezdne samochodu i na trwałość elementów zawieszenia. Zbiornik walcowy może być też montowany pod samochodem, o ile konstrukcja auta na to pozwala.

  Instalacja gazowa to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie kosztu eksploatacji samochodu, który wiąże się z koniecznością zamontowania dodatkowego zbiornika, do którego będzie można zatankować gaz. Taka modyfikacja zazwyczaj powoduje obniżenie walorów użytkowych i estetycznych pojazdu. Dlatego zbiorniki LPG występują w wielu wariantach, dzięki czemu bez trudu kupimy model dostosowany do danego pojazdu i indywidualnych oczekiwań. Ma to znaczenie dla eksploatacji samochodu, ponieważ wpływa na ilość przejechanych kilometrów i funkcjonalność bagażnika. Dużo osób zwraca również uwagę na walory estetyczne, dlatego zanim oddamy samochód do warsztatu, warto rozważyć wszystkie opcje.

  Działka na terenie miasta Warszawa, a za miedzą przysłowiowy Kargul? Nic nie psuje relacji sąsiedzkich tak, jak źle wytyczone granice działki, dlatego – nawet jeśli jesteś właścicielem tego skrawka ziemi od lat – upewnij się, że umieszczone na terenie działki przez uprawnionego do tego geodetę znaki graniczne mają się dobrze. Nie zostały przesunięte, uszkodzone lub zniszczone. A jeśli tak, koniecznie poproś o pomoc geodetę. Geodeta Warszawa z pewnością rozwiąże problem z „odświeżeniem” przebiegu granicy między działkami.

  A co jeśli granice działek są sporne?

  Stawiając płot przypadkowo zagrabiłeś dwa palce ziemi sąsiada? Żadne z was się nie zorientowało, ale po latach sąsiad sprzedał działkę i nowy właściciel szaleje? Takie sytuacje zdarzają się częściej niż myślisz. Na szczęście pomóc może geodeta, który:

  • jeśli nie spór nie rozgorzał jeszcze na dobre, a nowy sąsiad jest wstanie zrozumieć, że płot stanął na jego części działki w wyniku pomyłki może sporządzić protokół graniczny; w protokole granicznym określa się granicę miedzy działkami w oparciu o trwałe znaki i ślady graniczne, mapy oraz inne dokumenty, a jeśli te okazują się niewystarczające, także w oparciu o zgodne oświadczenie stron. Protokół jest podstawą do wydania odpowiednio przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta decyzji o rozgraniczeniu.
  • jeśli spór trwa w najlepsze, a Ty szukasz na strychu powojennego karabinu może starać się nakłonić strony do zawarcia ugody, w ramach której określone zostaną granice.

  A co jeśli na ugodę nie ma szans?

  Jeśli spór o przysłowiowe dwa palce (aluzja do filmu „Sami Swoi”) nie ma szans na polubowne zakończenie, a geodeta na podstawie trwałych znaków i śladów granicznych, map oraz innych dokumentów nie ma podstaw do sporządzenia protokołu granicznego, na podstawie którego mogłaby być wydana stosowna decyzja administracyjna, sprawa trafia do sądu. Warto przy tym zauważyć, że w każdej chwili do sądu może się zwrócić każdy z właścicieli nieruchomości niezadowolony z treści decyzji.

  wytyczanie granicy działki przez geodetę w Warszawie

  Wytyczanie granic działek

  Nieco inaczej sprawy mają się z wytyczaniem granic nowych działek, które powstają np. w wyniku podziału jednej dużej działki na kilka mniejszych. Właściciel działki decydując się na sprzedaż mniejszych parceli powinien poprosić o pomoc uprawnionego geodetę, który w oparciu o wyniki pomiarów oraz mapy, a także wolę właściciela w zakresie podziału działki dokona wyznaczenia granic, a co za tym idzie umieści w narożnikach nowopowstałych działek tzw. kamienie geodezyjne. Kamienie geodezyjne służą wytyczaniu granic działek. Są to najczęściej sześcienne kamienne klocki, które na stałe wkopuje się w ziemię (lub wmurowuje) w miejscach wyznaczających narożniki działki. W przypadku działek o nieregularnych kształtach kamienie wkopuje się tak, aby ich połączenie liniami odwzorowało kształt działki widoczny na mapie.

  Odtwarzanie granic działki

  Ostatnim problemem, jaki mogą nam przysporzyć granice działki to ich brak, a właściwie brak kamieni geodezyjnych, które wyznaczają granice naszych włości. W praktyce wielu właścicieli działek nie dochodzi i nie docieka granic swoich działek dopóki oni lub ich sąsiedzi nie decydują się na sprzedaż działki. To właśnie zakup działki jest momentem, który rodzi najwięcej pytań o przebieg granicy pomiędzy działkami… Jeśli ty lub twój sąsiad planujecie sprzedaż działki warto przespacerować się po parceli i poszukać kamieni geodezyjnych nim zrobi to przyszły nabywca. Może się bowiem okazać, że w wyniku pomyłki płot nadmiernie nachodzi na działkę sąsiada lub granice działek są praktycznie nie do odtworzenia, bo z jakiś powodów kamienie graniczne zostały zniszczone lub usunięte. Wówczas warto skorzystać z pomocy geodety, który w oparciu o zastane znaki graniczne oraz mapy będzie mógł przywrócić działkom ich pierwotne granice, a nas uchronić przed ewentualnymi sporami z nowymi sąsiadami.

  Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego w Starostwie Powiatowym odbyło się uroczyste spotkanie z dyrektorami placówek pomocy społecznej.

  Z okazji pięknego, górniczego święta wszystkim Górnikom, rodzinom Górniczym, Pracownikom przemysłu wydobywczego -

  Ogłoszono otwarte konkursy ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Bielskiego na rok 2019 w zakresie: kultury, turystyki i kultury fizycznej.

  3 grudnia w siedzibie Komendy Straży Pożarnej w Bielsku – Białej odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

  Powiat bielski wzbogacił się w ostatnich dniach o kolejny obiekt sportowy. W Rudzicy w gminie Jasienica, w niespełna w dwa lata zbudowano