Pryszczyca na Węgrzech i Słowacji co muszą wiedzieć właściciele gospodarstw?

2 min czytania
Pryszczyca na Węgrzech i Słowacji  co muszą wiedzieć właściciele gospodarstw?

Właściciele gospodarstw w Bielsku-Białej muszą być czujni! Ogniska pryszczycy zagrażają hodowli bydła

  • Pryszczyca w regionie. Co powinien wiedzieć każdy rolnik?
  • Jak reagować na zagrożenie? Praktyczne wskazówki dla rolników

Pryszczyca w regionie. Co powinien wiedzieć każdy rolnik?

Ostatnie doniesienia o nowych ogniskach pryszczycy na Węgrzech i Słowacji budzą niepokój wśród lokalnych hodowców. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bielsku-Białej, dr Izabela Handwerker, apeluje do właścicieli gospodarstw o zachowanie szczególnej ostrożności oraz przestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji.

Na Węgrzech odnotowano drugie ognisko tej groźnej choroby w dużym gospodarstwie bydła mlecznego, które liczy około 3000 zwierząt. Gospodarstwo znajduje się w gminie Level, blisko granicy z Austrią, Czechami i Słowacją. Z kolei na Słowacji potwierdzono już czwarte ognisko pryszczycy. To sytuacja, która wymaga natychmiastowej reakcji ze strony hodowców.

Jak reagować na zagrożenie? Praktyczne wskazówki dla rolników

W związku z łatwym rozprzestrzenianiem się pryszczycy, dr Handwerker podkreśla znaczenie szybkiego rozpoznania choroby jako kluczowego elementu w jej zwalczaniu. Inspekcja Weterynaryjna prowadzi kontrole w gospodarstwach, które przyjęły zwierzęta ze Słowacji między 20 lutego a 20 marca 2025 roku. Wszystkie zwierzęta są poddawane badaniom klinicznym oraz laboratoryjnym.

Ważne jest, aby właściciele gospodarstw pamiętali o swoich obowiązkach zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt. Do ich najważniejszych zadań należy:

  • natychmiastowe informowanie Inspekcji Weterynaryjnej o podejrzeniu zakażenia;
  • zapewnienie izolacji zwierząt oraz uniemożliwienie dostępu osobom postronnym;
  • wstrzymanie się od wywozu produktów pochodzenia zwierzęcego;
  • udostępnienie zwierząt do badań weterynaryjnych.

Na szczęście, jak dotąd wyniki badań próbek pobranych od zwierząt w powiecie bielskim są negatywne, co daje nadzieję na utrzymanie sytuacji pod kontrolą.

Rolnicy powinni śledzić aktualizacje dotyczące pryszczycy na stronie internetowej Powiatowego Lekarza Weterynarii w Bielsku-Białej, aby być na bieżąco z informacjami i zaleceniami.

Wg inf z: Powiat Bielsko-Biała

Autor: krystian