W miniony weekend policjanci z Komisariatu Policji I w Bielsku-Białej zatrzymali dwóch amatorów jazdy na „podwójnym gazie”, jednego po drugim. Mundurowi z Komisariatu Policji IV oraz z Czechowic-Dziedzic również przyłożyli rękę do skutecznego eliminowania nietrzeźwych kierujących z naszych dróg. Nie obyło się bez kolizji z udziałem nietrzeźwego kierującego. Apelujemy o trzeźwość za kierownicą.

W godzinach wieczornych około godziny 18-tej w piątek policjanci z Komisariatu Policji I w Bielsku-Białej zatrzymali na ul. Lipnickiej do kontroli drogowej pojazd Audi, którym kierował 20-latek. Jak się potem okazało policyjny nos nie zawiódł bielskich stróżów prawa. Badanie policyjnym alkomatem wykazało nieco ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Kilka godzin później na ulicy Górskiej w Bielsku-Białej zatrzymano kierującego samochodem marki Opel, który przebił wartości alkoholu w wydychanym powietrzu dwukrotnie w stosunku do pierwszego amatora jazdy na „podwójnym gazie”. W tym przypadku 50-letni kierujący miał ponad dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

W sobotę Policjanci z Komisariatu Policji IV w Bielsku-Białej zatrzymali do kontroli drogowej w Bielsku-Białej na ul. Wincentego Witosa ciągnik rolniczy, którym kierował 59-letni mieszkaniec Bielska-Białej i tutaj kierujący nie zszedł poniżej promila alkoholu w wydychanym powietrzu. 
Niechlubny rekord przy sobocie pobił 55-letni kierujący, który mając prawie trzy promile alkoholu w wydychanym powietrzu kierował pojazdem Opel, a następnie spowodował kolizję drogową, uszkadzając pojazd marki Citroen na ul. Wielka Puszcza w Porąbce.      

Z kolei w niedzielę Mundurowi z Komisariatu Policji w Czechowicach-Dziedzicach na ul. Łukowej zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Ford, którym kierował 44-letni mieszkaniec Czechowic-Dziedzic, badanie alkomatem wykazało dwa i pół promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
Do tego grona można również dopisać 72-latka, który w Czechowicach-Dziedzicach na ul. Mazańcowickiej, kierował pojazdem za nic mając sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Tym samym naraził się na odpowiedzialność wynikającą wprost z art. 244 kodeksu karnego, gdzie czyn taki zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. 

Po raz kolejny policjanci potwierdzili, że nie ma tolerancji ani przyzwolenia dla nietrzeźwych kierujących stanowiących realne i bezpośrednie zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Jeśli jesteś świadkiem tego, jak ktoś wsiada za kierownicę po spożyciu alkoholu, niezwłocznie zawiadom najbliższą jednostkę Policji lub numer alarmowy 112.

Ostrzegamy! Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna. W przypadku spowodowania zdarzenia drogowego, oprócz odpowiedzialności karnej, sprawca będzie musiał pokryć koszty kolizji lub wypadku. Ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanym odszkodowanie, jednak wystąpi do sprawcy z regresem, żądając jego zwrotu w całości.
Dlatego apelujemy o rozsądek i rozwagę! Jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią „legalizację”. Urządzenia takie znajdują się na każdym komisariacie i siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, gdzie można przyjść o każdej porze i sprawdzić stan trzeźwości. Badanie jest proste i całkowicie bezpłatne. Wystarczy pobrać jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w miejscu do tego przeznaczonym. Następnie trzeba wdmuchnąć przez nią powietrze i odczytać wynik.
Pamiętajmy, że każdy przypadek nietrzeźwego kierowcy na drodze to sprawa ludzkiego życia i śmierci. Dlatego reagujmy, gdy widzimy osobę chcącą wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu, nasz sprzeciw może uratować komuś życie.