W Polsce, jak wszyscy powinni wiedzieć, obowiązuje ruch prawostronny. Zobowiązuje to kierowców do jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, co wynika z art. 16 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Obserwujemy jednak nasilające się, bardzo niepokojące zjawisko, w którym kierujący nie stosują się do tego przepisu. Za takie wykroczenie kierowcy grozi mandat w wysokości do 3000 zł i 2 punkty karne.

Przepisy prawa o ruchu drogowym jednoznacznie nakazują stosowanie się do ruchu prawostronnego. Pamiętajmy, że lewy pas ruchu powinien służyć kierowcom do wykonywania manewru wyprzedzania, po którego zakończeniu należy zjechać do prawej krawędzi jezdni. Niestety liczba tych naruszeń jednoznacznie wskazuje, że kierowcy przepis ten ignorują, co w znacznym stopniu ogranicza, spowalnia i często tamuje ruch, jednocześnie zmuszając innych kierowców do konieczności podejmowania ryzykownych działań. Zmiana pasa ruchu przy dużych prędkościach i wyprzedzanie z prawej strony, są manewrami bardzo niebezpiecznymi. Zazwyczaj takie sytuacje wpływają na zdenerwowanie innych użytkowników drogi i wykonywane przez nich wtedy manewry nie wpływają na bezpieczną jazdę. Stan wzburzenia emocjonalnego to zawsze najprostszy sposób na kłopoty w podróży.
Przypominamy, że poruszanie się lewym pasem ruchu, gdy prawy pas jest wolny, skutkować może mandatem w kwocie do 3.000 zł i 2 punktami karnymi.


Pamiętajmy, dla każdego jest miejsce na drodze, a „kierowca ekstraklasa trzyma się prawego pasa”.

Film Kierowca ekstraklasa trzyma się prawego pasa

Pobierz plik Kierowca ekstraklasa trzyma się prawego pasa (format mp4 - rozmiar 46.13 MB)