Wczoraj na bielskich drogach zostały przeprowadzone działania pod hasłem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych i rowerzystów, ale też bacznie przyglądali się, czy „niechronieni” nie łamali przepisów kodeksu drogowego. Mundurowi ujawnili blisko 200 wykroczeń. Policjanci wykorzystali podczas działań drona, przy jego pomocy obserwowali newralgiczne odcinki dróg.

Policjanci zaangażowani do działań ujawnili blisko 200 wykroczeń w ruchu drogowym. Ponad 170 wykroczeń popełnionych zostało przez kierujących pojazdami, a większość z tych naruszeń prawa to nieprzepisowe przejeżdżanie przejść dla pieszych. Policjanci na sprawców wykroczeń nałożyli niespełna 150 mandatów karnych i sporządzili 25 wniosków o ukaranie do sądu. Stróże prawa ujawnili kilkanaście wykroczeń popełnionych przez pieszych. Ich wykroczenia polegały głównie na przechodzeniu przez jezdnię w miejscach niedozwolonych lub na czerwonym świetle. Za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych grozi mandat karny w 1500 złotych i 10 punktów karnych i takie też mandaty wypisywali wczoraj stróże prawa.

Nie ma przyzwolenia na łamanie prawa, kiedy na szali jest ludzkie życie i zdrowie. Sprawcy wykroczeń, kierujący pojazdami, ale także piesi muszą się liczyć, że w uzasadnionych przypadkach będą wobec nich najsurowsze konsekwencje karne.

Stawką nie są tutaj jednak nawet najwyższe grzywny czy punkty karne. Stawką bardzo często jest ludzkie życie i zdrowie oraz dramat rodzin, którym policjanci przynoszą tę najgorszą wiadomość…