Informacje z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa już niejednokrotnie były wskazówką dla policjantów o miejscach, gdzie dochodzi do łamania prawa i innych nieprawidłowości. Zaznaczenie kategorii, z której wynika, że nieprawidłowe parkowanie blokuje drogę pożarową, może nawet uratować życie. Zachęcamy do korzystania z tego narzędzia. A do wszystkich parkujących w sposób blokujący drogę pożarową kierujemy hasło akcji: „Nie odbieraj sobie i innym szansy na ratunek”.

Trwa akcja pn. „Nie odbieraj sobie i innym szansy na ratunek”. Dotyczy ona parkowania samochodów na drogach pożarowych. Zaangażowani w nią są mundurowi z Komendy Miejskiej Policji w Tychach, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Urząd Miasta Tychy, administratorzy wielu nieruchomości oraz przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych.

Pomocą w realizacji przedsięwzięcia jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zaznaczenie kategorii, z której wynika, że nieprawidłowe parkowanie blokuje drogę pożarową, może nawet uratować życie. W ciągu ostatnich trzech miesięcy zagrożeń związanych z nieprawidłowym parkowaniem zaznaczonych na KMZB było 150. Każde zgłoszenie wywołuje reakcję policjantów i weryfikację zagrożenia. Pamiętajmy jednak, że w przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja Policji, nadal korzystamy z numeru alarmowego 112.

Po raz kolejny apelujemy o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Pamiętaj - nie odbieraj sobie, swojej rodzinie i pozostałym mieszkańcom szansy na ratunek. Zwróć uwagę na to, jak parkujesz samochód. Pamiętaj, że służby ratownicze wykorzystują większe samochody i potrzebują wolny pas ruchu o szerokości minimum 4 m.

Uwaga: Parkowanie na drogach dojazdowych oraz pożarowych zagrożone jest mandatem karnym w wysokości do 500 zł, a także odholowaniem pojazdu.

Dzielnicowi przypominają, że nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Wszelkie uwagi i spostrzeżenia dotyczące poszczególnych rejonów służbowych można zgłaszać pod numerami telefonów dzielnicowych z Komendy Miejskiej Policji w Tychach lub na adres ich poczty elektronicznej znajdujących się na stronie internetowej albo dzięki aplikacji "Moja Komenda"  lub też korzystając z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

W ramach prowadzonej akcji powstał film przedstawiający pracę służb. Zachęcamy do oglądania i przypominamy, że drogi te mają umożliwić dojazd służbom ratowniczych i podjęcie działań ratujących życie, zdrowie i mienie.

Ładowanie odtwarzacza...