W Bielsku-Białej trwają obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, nad którymi patronat  przyjął  prezydent Jarosław Klimaszewski. 6 września 2019 r. o godz. 16.00 w bielskim oddziale Archiwum Państwowego w Katowicach (ul. Piłsudskiego 43) odbędzie się sesja popularno-naukowa poświęcona wrześniowym wydarzeniom.

 

Aktualny program sesji:

1. dr Grzegorz Madej – Aleksander Ludwik Sułkowski w obliczu września 1939
2. dr Jacek Proszyk – Zagłada Żydów z Bielska i Białej – zarys tematu
3. dr Maciej Bujakowski  „O polską mowę pod niemiecką okupacją”.
4. Jacek Kachel – Pamięć buduję świadomość, Walter König Niemiec walczący z Hitlerowcami
 

Jednocześnie będzie to wydarzenie kończące cykl obchodów rocznicowych. Przypominamy, że w Bielsku-Białej obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się 31 sierpnia cyklem spotkań w Galerii Bielskiej BWA. W Klubokawiarni Aquarium odbyło się otwarcie wystawy Patrycji Dołowy pt. Widoczki", a po wernisażu  na placu obok Galerii Bielskiej BWA - Anashim - koncert muzyki żydowskiej. 2 września w Książnicy Beskidzkiej odbyło się otwarcie wystawy Jacka Kachla połączone z wykładem pt. „Bielsko-Bialski wrzesień 1939". Symbolicznego otwarcia dokonał autor razem z Januszem Okrzesikiem, przewodniczącym Rady Miejskiej Bielska-Białej. Główne uroczystości rocznicowe odbyły się 3 września w siedzibie  Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Rozpoczął je program muzyczno-słowny. Następnie została otwarta wystawa „Bielski wrzesień. Pamięć o latach okupacji" oraz odbyła się sesja popularno-naukowa.

 

Okolicznościową publikację pt. „Bielsko i Biała podczas II wojny światowej - wybrane aspekty” wydał Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Zawiera ona następujące artykuły:
- Paweł Böttcher - Ostatnie miesiące pokoju. Wybrane aspekty stosunków polsko niemieckich w Bielsku i Białej w 1939 roku.
- Rafał Hojczyk – „Bielsko- bialski wrzesień 1939”.
- dr Maciej Bujakowski  „O polską mowę pod niemiecką okupacją".
- dr Jacek Proszyk – Zagłada Żydów z Bielska i Białej – zarys tematu
- dr Grzegorz Madej – Aleksander Ludwik Sułkowski w obliczu września
- Jacek Kachel – Pamięć buduję świadomość, Walter König Niemiec walczący z Hitlerowcami.
- Sławomir Horowski – Bardzo trefna firma.
- Wiesław Dziubek, Wojciech Kominiak - Bielsko-Biała w trakcie II wojny światowej.
- Marek Matlak – „Muzealia” wystawa.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.