czujka na strazy 800x600Minionej doby strażacy byli wzywani trzykrotnie do pożarów sadzy w kominie.

Przed godz. 15 paliły się sadze w budynku mieszkalnym w Międzyrzeczu Górnym. Działania zastępów w pierwszej kolejności polegały na wygaszeniu pieca oraz strąceniu sadzy w kominie. Palącą się sadze wybrano i przelano na zewnątrz budynku. Następnie sprawdzono mieszkanie na obecność tlenku węgla przy pomocy dwóch urządzeń- wynik 0ppm.

O początku sezonu grzewczego, czyli od 1 października Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej odnotowała już 44 pożary w budynkach mieszkalnych, w których przyczyną zdarzenia była nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych na paliwo stałe, ciekłe lub gazowe.

W okresie silnych mrozów spalamy znaczne ilości węgla oraz drewna, nie czyszczenie kominów co 2- 3 miesiące może prowadzić do zapalenia się sadzy w przewodzie dymowym. Pożary sadzy są zdarzeniami, które mogą generować duże koszty właścicielom poprzez np. spalenie poszycia dachu lub odbudowy komina.

Przypominamy, że istnieje obowiązek dokonywania okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U.2010.109.719 Rozdział 7, §34 ust.1). Gdy używamy węgla i drewna należy to robić nie rzadziej niż raz na 3 miesiące (4 razy do roku). Gdy używamy gazu ziemnego czy oleju opałowego – nie rzadziej niż raz na pół roku (2 razy do roku). Zarządca budynku lub właściciel ma obowiązek m.in. przeglądu instalacji wentylacyjnej nie rzadziej niż raz w roku.