Bielscy policjanci zajmujący się profilaktyką oraz dzielnicowi spotykają się z seniorami. Przestrzegają ich przed nieuczciwymi praktykami niektórych przedsiębiorców oraz uczą jak nie dać się oszukać fałszywym wnuczkom i policjantom. Tłumaczą metody najbardziej popularnych sposobów działania przestępców oraz udzielają praktycznych porad, co robić w przypadku, gdy zadzwoni do nich oszust.

Bielscy policjanci przyjęli zaproszenie na Dzień Otwarty Klubu Osiedlowego "Karpatek". W spotkaniu uczestniczył asp.szt. Roman Szybiak z zespołu ds. profilaktyki społecznej bielskiej komendy. Spotkanie prowadzone było w ramach kampanii pn. „Seniorze, nie daj się oszukać”. Wcześniej z seniorami spotkali się także dzielnicowi z pierwszego komisariatu w Bielsku-Białej; asp.szt. Sebastian Substyk, który odwiedził seniorów z Osiedla Grunwaldzkiego oraz asp. Łukasz Dobija, który spotkał się z seniorami Osiedla Leszczyny. Od początku grudnia policjanci dotarli już do blisko 150 nestorów, którzy z racji wieku szczególnie narażeni są na działanie oszustów. Mundurowi uczą seniorów, jak nie dać się oszukać przez nieuczciwych przedsiębiorców. Przestrzegają przed tymi firmami, które zapraszają na spotkania, podczas których przy okazji bezpłatnych badań i pokazów - kusząc prezentami - nakłaniają do zakupu oferowanych produktów. Bardzo często ukrytym celem takich spotkań jest sprzedaż pościeli, naczyń, urządzeń medycznych, które nie są warte swojej ceny, przekraczając o nawet kilkanaście razy wartość rynkową tych produktów. Policjanci przestrzegają także przed sprzedawcami wchodzącymi na rynek mediów, najczęściej proponującymi niższe rachunki za prąd, gaz lub telefon, którzy nieuczciwie sugerują, że są dotychczasowymi sprzedawcami tych usług, a podstępnie zawierane przez nich umowy mogą powodować dotkliwe straty finansowe.

Mundurowi podczas spotkań omawiają mechanizmy oszustw na tzw. wnuczka lub policjanta. Uczą, co należy zrobić, żeby nie dać się oszukać, jakie uprawnienia posiadają policjanci oraz jak postępować, kiedy ktoś podejrzewa, że zadzwonił do niego oszust.

Zapraszamy przedstawicieli gminnych rad seniorów, klubów seniorów i podmiotów zrzeszających osoby w wieku senioralnym do kontaktu z właściwymi dla ich dzielnic i miejscowości dzielnicowych, którzy są upoważnieni do prowadzenia prelekcji oraz z Zespołem ds. Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej w celu umówienia takich spotkań, tel. 33 8121260, 33 8121319.