Ortodoncja to jedna z dziedzin stomatologii. Zajmuje się ona leczeniem wad zgryzu zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Ortodonta jest zawodem wybieranym coraz częściej. Dziś, wiele osób dba o swój wygląd i chce korygować nawet najmniejsze wady – ortodonci są zatem bardzo potrzebni. Czy jest to jednak zawód dla każdego?

Bez studiów stomatologicznych się nie obejdzie …

Aby zostać dobrym ortodontą, konieczne jest ukończenie studiów stomatologicznych. Udając się na takie studia, kandydat może wybrać spośród kilku specjalizacyjnych dróg. Popularna jest stomatologia zachowawcza, stomatologia estetyczna, protetyka, a także chirurgia i coraz częściej ortodoncja. Dobry ortodonta Warszawa, ale też w innych miastach może mieć pełne ręce roboty. Jest to zawód, który może przynosić również spore przychody.

Dobry ortodonta a studia stomatologiczne

Aby zostać ortodontą należy najpierw ukończyć pięcioletnie studia stomatologiczne w akademii medycznej lub na uniwersytecie. Tytuł lekarza dentysty otwiera przed nim nowe możliwości i specjalizacje. Rozpoczęcie specjalizacji wiąże się jednak ze zdaniem egzaminów kwalifikacyjnych. Specjalizacje odbywają się w konkretnych ośrodkach szkoleniowych i nie są krótkie: trwają cztery lata. Przez ten czas, przyszły, dobry ortodonta przyswaja zagadnienia z wiedzy ogólnomedycznej, oczywiście stomatologicznej, ale przede wszystkim ortodontycznej.

czy ortodonta to zawód dla każdego

Szkolenie i 3 stopniowy egzamin

Aby zostać ortodontą należy ukończyć szkolenie, ale przede wszystkim zdań egzamin składający się z trzech części: test, egzamin praktyczny oraz egzamin teoretyczny. Podczas tych egzaminów oceniane są wszystkie umiejętności zdobyte przez przyszłego ortodontę, a więc umiejętności związane z rozpoznawaniem wad, przeprowadzaniem leczenia, stymulowaniem wzrostu kości twarzy. Egzamin nie należy do najłatwiejszych, zdawany jest zawsze przed komisją złożoną z najlepszych fachowców w tej dziedzinie.

Szczególne cechy ortodonty

Dobry ortodonta to nie ten, który tylko z powodzeniem ukończył studia oraz specjalistyczny kurs i zdał egzamin. Dobry specjalista z zakresu ortodoncji powinien charakteryzować się pewnymi cechami. Niektóre z nich oczywiście pojawią się z czasem. Dobry ortodonta powinien potrafić dobrze planować leczenie, powinien umieć sprawnie zakładać aparat na zęby, zarówno aparat stały, jak i aparat ruchomy. Oprócz tego, ortodonta powinien cechować się dużą cierpliwością oraz odpornością – w gabinecie można bowiem spotkać najróżniejsze typy ludzi, reagujących na różne sposoby, np. bardzo nerwowo. Wyjątkową cierpliwością i empatią powinien charakteryzować się dobry ortodonta dziecięcy. Dzieci są najwrażliwszymi pacjentami – czują obawę przed nieznaną im sytuacją, boją się bólu, a pierwsze dni, a nawet tygodnie z aparatem na zębach mogą być dla nich stresujące. Dobry ortodonta jest wtedy na wagę złota!

Jak widać, ścieżka do osiągnięcia tytułu ortodonty lub ortodonty szczękowego nie jest łatwa. Są jednak osoby, którym zarówno studia stomatologiczne, jak i specjalizacja przychodzą bardzo łatwo. Odpowiednia wiedza oraz właściwe podejście do pacjentów to przepis na sukces w tym zawodzie.